Dwie wystawy

Muzeum Narodowe we Wrocławiu obchodzi uroczyście jubileusz 60-lecia. Szczególnie ważnym był dzień 17 listopada, gdy  nastąpiło otwarcie dwóch cennych wystaw. Pierwsza z nich to „Oblicza miasta”, ukazująca stolicę Dolnego Śląska na przestrzeni wieków, poprzez grafiki, malarstwo, rysunki, itp. Można więc zobaczyć, jak Wrocław wyglądał w okresie gotyku, renesansu czy baroku i jak prezentuje się współcześnie. Wśród tych pejzaży niepoślednie miejsce zajmuje Rynek i nabrzeża Odry. Jest też najstarszy plan miasta autorstwa Barthela Weihnera z XVI wieku. Z kolei na miedziorycie Petera Troschela z około 1650 roku widnieje najwyższa wówczas wieża kościoła św. Elżbiety.

Otwarciu tej wystawy towarzyszył też pokaz klejnotów Europy, czyli Skarbu Średzkiego. Będzie go można oglądać aż do marca. Na tej niewielkiej ekspozycji można podziwiać m.in. przepiękną koronę kobiecą zamówioną z okazji ślubu, której właścicielką była prawdopodobnie Blanka de Valois, pierwsza żona Karola IV; zestaw złotych monet, a także zaponę i dwie złote zawieszki z końca XII wieku.
Uroczystości jubileuszowe nie kończyły się tylko na wernisażach. W odnowionej sali ratuszowej, 17 listopada, na specjalnym spotkaniu grupa zasłużonych pracowników placówki otrzymała odznaczenia państwowe i resortowe.
 
 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*