Kraina masek

We wrocławskim Muzeum Etnograficznym przy ul. Traugutta jeszcze przez trzy dni można oglądać wystawę „Magia Masek Nuna” – zestaw kilkudziesięciu czarno-białych fotografii, na których autorka, fotoreporterka i dziennikarka Magda Podsiadły, zarejestrowała życie wioski Zawarra

We wrocławskim Muzeum Etnograficznym przy ul. Traugutta jeszcze przez trzy dni, do 10 lipca, można oglądać wystawę „Magia Masek Nuna” – zestaw kilkudziesięciu czarno-białych fotografii, na których autorka, fotoreporterka i dziennikarka Magda Podsiadły, zarejestrowała życie wioski Zawarra, obchodzone tam święta, rytualne Tańce Masek, korowody, chwile radości i znużenia. Są też barwne zdjęcia, ukazujące kolorowe stroje rytualne i pejzaże okolic.

Miejscowość  nazywa się Zawarra, a leży w buszu, kilkanaście kilometrów od drogi międzymiastowej w południowo-zachodniej części Burkina Faso, w Afryce. Mieszkańcy tej wioski należą do grupy etnicznej Nuna, wywodzącej się z plemienia Gurunsi. Tamtejsi mieszkańcy wierzą, że pod postacią masek nawiedzają ich opiekuńcze, przyjazne bóstwa, które pomagają im żyć na co dzień, wysłuchują ich próśb o obfite plony, towarzyszą im w różnych ceremoniach. Rytualni tancerze nakładają pięknie malowane, wielkie, drewniane maski zoomorficzne, przedstawiające symbole sił przyrody, takie jak słońce i wiatr.

Maska ma ogromne znaczenie, według tamtejszych wierzeń, dla życia ludzkiego. Stanowi bowiem łącznik między Bogiem a społecznością, między aktualnymi mieszkańcami tych ziem, a ich przodkami.
Pojawienie się masek jest kilkudniowym świętem dla całej wioski, a odbywa się na przełomie lutego i marca, w upalne, tamtejsze dni. Wówczas to przy dźwiękach rytualnej muzyki tancerze – maski wychodzą na place i ścieżki, na podwórza i w cień wielkich drzew w Zawarra, a towarzyszą im  mieszkańcy wioski, by wspólnie specjalnym tańcem dziękować za udane plony.

– Droga do Zawarra jest trudna, pełna wybojów i pyłu. W tej wiosce urodziła się matka znanego reżysera Abdoulaye Deo. Poznałam go przed kilkoma laty, przygotowując materiał o kinie w tym kraju – mówiła Magda Podsiadły. – To właśnie w tym czasie rozpoczęła się międzykulturowa przygoda, której finałem jest  w tym roku pojawienie się grupy Masek Nura, tancerzy rytualnych na wrocławskim Brave Festiwal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*