Bogactwo gwizdków i pisanek

Na Wielkanoc Muzeum Etnograficzne przygotowało dwie bardzo ciekawe wystawy, które z pewnością zainteresują każdego.

Pierwsza z nich nosi tytuł „Gwizdki i okaryny” i stanowi niebywałą kolekcję kukanek, świstawek i zazuli pana Andrzeja Nowaka, nauczyciela akademickiego z Opola. Jak powiedział podczas wernisażu, zbieractwem tym zaraził się od Jana Potiszila, z którym się przyjaźnił i grał w brydża. Początkowo kupował te „cudeńka” dla kolegi, a potem sam zaczął kolekcjonować. Czyni to już od 30 lat. Obecnie jest posiadaczem około 3,5 tysiąca takich gwizdków, a na muzealnej ekspozycji można ich zobaczyć około siedemset. Są to barwne ptaszki – gwizdki ceramiczne, ale i koniki na biegunach, rudy kogut, sroki, kury. Są i kolorowe zajączki, słoniki, świnki, rybki a nawet żółw i małpka.

Część gablot wypełniają przedmioty pochodzące z różnych terenów Polski, ale w następnych można zobaczyć także zajączki, osiołki i m.in. zespół grajków ludowych z Litwy. Z kolei z Rosji pochodzą kolorowe zwierzaczki, tygrys z rybką w paszczy czy piękny paw z pióropuszem. Natomiast w zestawie ukraińskim prezentują się zdobione w stroje  huculskie zwierzęta i ptaki. W tej prezentowanej kolekcji są i ptaki oraz biały w czarne łaty piesek z Chin, czy rude rybki z Tajlandii, albo kolorowe papugi, wrony i kruki z Peru i jeszcze inne cacuszka z Ameryki Południowej. Są też kwieciste koguciki z Włoch, a także czerwono–biały drób z Finlandii
Kto był na wernisażu tej pięknej wystawy, mógł zobaczyć, jak powstają takie ptaszki-gwizdki, bo towarzyszący Adamowi Nowakowi pan Roman z Ukrainy na poczekaniu wykonał kaczuszkę-gwizdałkę. Tę piękną ekspozycję można oglądać do 17 maja.
 

Obok  wystawy kukanek, świstawek i zazuli we wrocławskim Muzeum Etnograficznym można również zobaczyć wielkanocne pisanki, obrazki, wycinanki i palmy. Jest to prezentacja współczesnych technik tworzenia świątecznych rekwizytów i ozdób. Są tu więc jaja malowane farbami akrylowymi, szczególnie godne uwagi te autorstwa Olgi Saganowskiej ze Środy Śląskiej. Jest kolekcja pisanek wykonanych techniką rytowniczą – dzieła Barbary Szczodrak. Na niektórych, większych pisankach można zobaczyć kapitalne portrety kotów czy koguta. Godna podziwu jest również kolekcja pisanek z małych jaj gołębich, a zdobienia wykonano techniką batikową według wzorów huculskich.
 
                                                         
 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*