Postaw na pracę

W Polsce żyje 3,4 mln ludzi z niepełnosprawnością,  z czego tylko jedna czwarta pracuje. Tymczasem praca jest ważnym czynnikiem, który pozwala osobom z niepełnosprawnością wyjść z izolacji i zacząć się spełniać. Na konferencji we Wrocławiu debatowano, jak zmienić ten stan rzeczy.

28 listopada w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu odbyła się  konferencja „Postaw na pracę – możliwości i korzyści zatrudniania osób niepełnosprawnych”, zorganizowana przez Fundację Aktywizacja. Spotkało się na niej grono pracodawców, przedstawicieli urzędów, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i samorządów.  

Zdaniem pracodawców wielkim utrudnieniem są ciągłe zmiany w prawie. – W naszym kraju cały czas dostosowujemy się do zmian, jakie od 2008 roku stale wprowadza ustawodawca. A przecież przekształcenia  powinny dokonywać się stopniowo, nie na zasadzie cięć.  

Według pracodawców prawo w Polsce zupełnie niepotrzebnie określa kwoty, do jakich mogą zarabiać niepełnosprawni:  – System pomocy niepełnosprawnym często nie widzi różnic,  tymczasem jedni mają wyższe wykształcenie, drudzy nie, są różne stopnie niepełnosprawności, różne umiejętności – podkreślał Ariel Fecyk ze stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości”, który sam porusza się na wózku. – To widać wyraźnie na przykładzie dostosowań architektonicznych, często są to ułatwienia tylko dla jednego, dwóch rodzajów niepełnosprawności, a co z innymi? 

– Uważam, że żyjemy w kraju, gdzie nie można postawić znaku równości pomiędzy pełnosprawnymi a niepełnosprawnymi, jeśli chodzi o rynek pracy. W dużej mierze pracodawcy wolą nie dotykać problemu niepełnosprawności, często nie wiedzą, jak się zachować, wiążą to z dodatkowymi kosztami – mówił Dariusz Gosk, ekspert ds. włączania na rynek pracy, z Fundacji Aktywizacja. 

Niektórzy pracodawcy otwarcie przyznają, że boją się niepełnosprawnych, bo ich nie znają, nie przebywają z nimi.  Często te obawy wynikają z braku informacji – na przykład na temat możliwości przystosowania stanowiska pracy.  Wielu właścicieli firm nie wie, jakie są możliwości dofinansowań, szkoleń, przystosowywania stanowisk. 

– Trener Pracy, który towarzyszy osobie niepełnosprawnej w okresie adaptacji do miejsca pracy, to dla mnie nowość i cenna informacja – przyznawał pracodawca z Wrocławia.   

Osoby z niepełnosprawnością często skarżą się, że są postrzegane jedynie przez pryzmat swojej niepełnosprawności, a nie umiejętności i wykształcenia.  

– Z nas niepełnosprawnych robi się czasami jeszcze bardziej niepełnosprawnych. Trzeba zmieniać mentalność w mediach i na co dzień – mówił niepełnosprawny pracownik Spółdzielni Premegal z Wrocławia. – Przez wiele lat byłem sportowcem, trenowałem pływanie. Kiedyś podszedł do mnie dziennikarz z telewizji i zapytał: – Pokaże mi Pan, jak dociera na basen? 

Młodzi ludzie podkreślają, że  często pracują jako sprzątacze, portierzy, jakby z góry pracodawca zakładał, że nie poradzą sobie z czymś innym:  –Jestem chora na epilepsję,  pracodawcy otwarcie obawiają się mojej choroby, a przede wszystkim boją się, że będą musieli zapłacić odszkodowanie – opowiadała Magda. 

Konferencja naświetliła jak ważne jest uczenie się siebie nawzajem.  

 – Zwykle patrzymy na świat przez pryzmat własnych oczu i nie dostrzegamy innej perspektywy – mówił Maciej Lis, pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich. – Powinniśmy  dostrzegać zarówno punkt widzenia pracodawców, jak i osób z niepełnosprawnością, którym często brakuje wiary w siebie i chcieć przełamywać niewidoczne bariery, które tkwią w nas samych.   

Spotkanie wzbudziło wiele emocji i było ważnym krokiem do dialogu:  – Czasami za bardzo skupiamy się na trudnościach zamiast skupić się na tym, co możemy wspólnie osiągnąć – mówił Cezary Rutka z Loży Dolnośląskiej Business Centre Club. 

–  Żebyśmy tylko czasem nie stworzyli nowego zawodu: beneficjent projektu, ale abyśmy to, czego uczymy się przy okazji projektów, wdrażali w rzeczywistość – dodała  Małgorzata Gorący, wiceprezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. 

Konferencja zapoczątkowała cykl 50 spotkań, które będą się odbywać w różnych miejscach kraju. Na miejscu pracodawcy mogli uzyskać konkretne informacje o formach dofinansowania pracownika niepełnosprawnego i instytucjach wspierających. We Wrocławiu coraz więcej osób z niepełnosprawnością pracuje w urzędach, organizacjach pozarządowych i na uczelniach.  Fundacja Aktywizacja chce informować pracodawców o korzyściach jakie wynikają z zatrudnienia niepełnosprawnych i przełamywać szablony myślenia o niepełnosprawności. 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*