Olga Tokarczuk z „Empuzjonem” i doktoratem

fot. Alina Metelytsia
fot. Alina Metelytsia

Literacki Nobel, dwie nagrody Nike, powieści przetłumaczone na przynajmniej 29 języków obcych. To część dorobku Olgi Tokarczuk, która po 8 latach przerwy hucznie powróciła z historią z dolnośląskiego uzdrowiska.

Gdy noblistka, w dodatku mieszkająca we Wrocławiu, wydaje powieść, jest okazja do celebrowania. Zaczęło się 1 czerwca, w dniu premiery książki „Empuzjon”, w odrestaurowanej auli Leopoldyna, gdzie Olga Tokarczuk odebrała doktorat honorowy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pisarka nie studiowała we Wrocławiu, lecz w Warszawie. Podczas uroczystości powiedziała, że nie jest typem naukowca. — Jedyny raz, kiedy postawiłam hipotezę i zweryfikowałam ją empirycznie, była praca nad moją dysertacją magisterską z psychologii — przemawiała w auli. — Cierpiałam jednak na pewną dolegliwość: uporczywy, chroniczny i nawracający nadmiar wyobraźni, który skutkował nieustannym rozproszeniem. Najchętniej chodziłam na nudne i zawiłe wykłady. Na nich wpadałam w cudowny stan, kiedy to rozproszenie zmieniało się w nieoczekiwane ciągi skojarzeń, strzępy narracji, obrazy i w końcu idee. Do tej pory uważam, że nudny wykład jest jedną z najbardziej inspirujących technik pisania kreatywnego.

Następnego dnia, już jako doktor honoris causa UWr, Tokarczuk spotkała się z wrocławianami w Hali Stulecia. Kolejka po autografy była długa jak „Księgi Jakubowe”. Organizatorzy podają, że w niespełna 3 godziny noblistka podpisała półtora tysiąca książek. A w międzyczasie w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr trwała międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona jej pisarstwu i aktywności publicznej pt. „Literatura i wielkie problemy współczesności”.

O nowej powieści

„Empuzjon” to pierwsza powieść Olgi Tokarczuk od wydania „Ksiąg Jakubowych” w 2014 roku. Tym samym pierwsza po otrzymaniu literackiego Nobla w roku 2019. Tokarczuk w sumie napisała 9 powieści.

Ryszard Koziołek, profesor, literaturoznawca, tak pisze o „Empuzjonie”: „wyczekiwana niecierpliwie (…) jest dla miłośników jej twórczości powrotem do domu. Spotkają dawnych znajomych, ulubione miejsca nasycone historią i magią, nalewki z grzybów i mrówek, erudycyjne szarady, a przede wszystkim – powieściowy dialog z naszym życiem współczesnym, które wspólnie wiedziemy jako ludzie, Europejczycy, Polacy.”

Akcja rozgrywa się we wrześniu 1913 roku, w uzdrowisku Görbersdorf – dzisiejszym Sokołowsku na Dolnym Śląsku. U podnóża gór działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.

Do uzdrowiska przyjeżdża Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, z nadzieją, że nowatorskie metody i czyste powietrze powstrzymają rozwój choroby. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – gruźlica.

W pensjonacie poznaje innych kuracjuszy: z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina. Przy nalewce niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją?

Powieść „Empuzjon” ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*