Potrzeba wyobraźni

Na świecie żyje około 33 mln osób zakażonych wirusem HIV. Każdego dnia rejestrowanych jest ponad 6,8 tys. nowych zakażeń. „HIV i AIDS nie zna granic – może dotyczyć także Ciebie”, przekonują twórcy ogólnopolskiej kampanii społecznej „Wróć bez HIV”, adresowanej do osób, które właśnie wybierają się w wakacyjną podróż.

Polacy mają wiedzę na temat HIV i AIDS – twierdzą analitycy – nie stosują jej jednak w życiu codziennym. Brakuje im wyobraźni do zrozumienia konsekwencji ryzykownych zachowań. I nie odnoszą możliwości zakażenia HIV do siebie.

W Polsce zanotowano dotąd około 11,5 tys. zakażeń wirusem, ale szacuje się, że liczba ta jest co najmniej trzykrotnie wyższa. Co roku wykrywa się około 700 nowych przypadków, a to oznacza, że każdego dnia dwie osoby dowiadują się o zakażeniu. Główną drogę zakażeń stanowią przygodne kontakty seksualne i to – wbrew powszechnemu mniemaniu – częściej hetero- niż homoseksualne. Najczęściej zakażają się osoby w wieku od 18 do 29 lat (niemal połowa wszystkich przypadków) oraz od 29 do 39 lat. Osoby młode są też najbardziej mobilne – to one stanowią najliczniejszą grupę wyjeżdżających z Polski – czy to na wakacje, czy do pracy. Do nich więc przede wszystkim adresowana jest kampania.

Organizuje ją, pod patronatem Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, Krajowe Centrum ds. AIDS:
– Mamy nadzieję, że kampania skłoni ludzi do refleksji i unikania przygodnych, ryzykownych kontaktów seksualnych. Jak w każdej kampanii, także i w tej zachęcamy do badań, które można przeprowadzić bezpłatnie i anonimowo. Szacujemy, że osoby nieświadome swojego zakażenia ponad trzy razy częściej zarażają innych niż osoby, które wiedzą o zakażeniu  – mówią organizatorzy.
 

Na Dolnym Śląsku w kampanię włączyła się aktywnie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W województwie dolnośląskim wskaźnik zakażeń HIV jest najwyższy w kraju – 4,54 (na 100 tys. mieszkańców). Dla porównania: średnia krajowa wynosi 1,88. Tylko w pierwszym półroczu 2008 roku odnotowano 55 nowych zakażeń.
(kaj)

Przypominamy:
We Wrocławiu istnieją dwa punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których można wykonać bezpłatnie i anonimowo badania na HIV: ul. Podwale 7 (przy Poradni Leczenia Uzależnień)
Czynny od poniedziałku do piątku  w godz. 16.00 – 19.00 ul. Podwale 74, oficyna 23
(przy przychodni lekarskiej Towarzystwa Rozwoju Rodziny)
czynny w poniedziałki od 15.00 do 19.30
oraz we czwartki od 9.30 do 14.00

 
 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*