Barbara po wakacjach

Barbara podczas wakacji udzielała informacji, sprzedawała bilety, serwowała kawę i lody. Z warsztatami wróciła we wrześniu. Program na semestr jesienny wzbogaciła o dwie nowości: spotkania na temat zwierząt i cykl filmowo-dyskusyjny.

Pomnik Papy Krasnala, stojący niedaleko wejścia do Barbary przy Przejściu Świdnickim, przypomina, że to właśnie w tym niegdyś kultowym lokalu rozpoczynała się większość antykomunistycznych demonstracji, w tym happeningów Pomarańczowej Alternatywy. W roku 1987 pomarańczowi zorganizowali tam obchody Rewolucji Październikowej i przemianowali lokal na Pałac Zimowy. W przededniu rocznicy wybuchu rewolucji mieli podawać wigilijny barszcz czerwony.

Byli pomarańczowi, przed nimi byli hippisi, ale Barbara nie służyła wyłącznie jako schronienie dla zbuntowanych. Na co dzień była barem szybkiej obsługi, słynnym na cały Wrocław. Działała od roku 1962 do końca lat 90. Przetrwała Peerel, ale nie doczekała przełomu wieków. Zniknęła na około 20 lat.

Reaktywacja nastąpiła w roku 2015. Z pierwotnej nazwy – Bar Barbara – wymazano słowo „bar”. Barbara ubrała nowe szaty i zmieniła osobowość, choć nie pozbyła się wszystkiego z czasów Peerelu – wciąż ma rozsuwaną witrynę i kolumny ozdobione czarno-białą mozaiką. W nowej wersji uruchomiła u siebie biuro i centrum informacyjne Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Po ESK została na dłużej. Kto ją odwiedza?

W wakacje widać było gości popijających kawę i jedzących lody. Kilka osób rozłożyło się z komputerami. Ktoś pracował, ktoś uczył się angielskiego. Działała też czytelnia. Na półkach czasopisma, katalogi i książki – większość o kulturze i sztuce. Tuż obok – stanowisko punktu informacji. Można zapytać o to, co aktualnie dzieje się w mieście w obszarze kultury, i od razu kupić bilet, ale tylko na wydarzenia organizowane przez Strefę Kultury Wrocław. Strefa Kultury Wrocław to gminna instytucja zawiadująca Barbarą.

Barbara kulturalna

Latem Barbara funkcjonowała jako kawiarnia–bistro i punkt informacji z kasą biletową, ale we wrześniu wznowiła realizację programu głównego. W semestrze jesiennym przywróciła pięć stałych cykli spotkań, warsztatów i dyskusji dotyczących: haftu („Haftujemy!”), działań rodzinnych („Tektura i papier”), ogrodnictwa („Akademia Miejskiego Ogrodnika”), muzyki („Dogrywki”) i problematyki miejskiej („Akademia Miejska”).

Barbara mówi, że bardzo przykłada się do tego, aby program edukacyjny był szeroki i atrakcyjny dla różnych grup wiekowych. Stara się być miejscem otwartym dla wszystkich. W semestrze jesiennym proponuje dwa nowe cykle. Pierwszy – pod nazwą „To żyje!” –  rozpoczyna się we 21 września i dotyczy tematyki zwierząt w kontekście miejskiego ekosystemu. – Celem spotkań jest wzbudzenie w mieszkańcach Wrocławia zainteresowania zwierzętami w mieście, zwiększenie wiedzy o dzikiej naturze metropolii i o samych zwierzętach, a także uświadomienie potrzeby ochrony dzikiej przyrody, tej najbliższej, zamieszkującej przydomowe skwery, parki, lasy, rzeki, sadzawki, czy kałuże – mówi Grzegorz Rajter z urzędu miejskiego.

Drugą nowość Barbara przyszykowała od października. Będzie to cykl filmowo-dyskusyjny „Depesza z…”. – W programie znajdą się filmy z całego świata, a prezentowane obrazy będą pretekstem do rozmowy z gośćmi – reporterami, naukowcami, podróżnikami – zdradza Grzegorz Rajter – o sytuacji danego kraju i regionu. W ramach comiesięcznych spotkań tematem dyskusji będą newralgiczne obszary globu, które omawiane będą w ujęciu historycznym i konfrontowane z najnowszymi doniesieniami, a na koniec spotkania uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie zastanowią się nad znaczeniem, jakie mają one dla świata.

Barbara na utrzymaniu

W okresie bezpośrednio poprzedzającym pandemię, od 1 stycznia 2020 do 11 marca 2020, w wydarzeniach organizowanych w ramach cykli wzięło udział ponad tysiąc osób. Później wirus zmusił Barbarę do przeniesienia programu do sieci. – Mimo reżimu sanitarnego udało się pozostać w kontakcie z osobami korzystającymi z oferty programowej – oświadcza Grzegorz Rajter. Wyjątkiem podczas pandemii było jedno spotkanie, które pod koniec czerwca częściowo udało się zrealizować na miejscu. Uczestniczyło w nim 25 osób, reszta oglądała transmisję na żywo w internecie.

Aby wziąć udział w zajęciach warsztatowych „Tektura i papier” oraz „Haftujemy”, należy zakupić bilet – w kasie Barbary lub w internecie. Wstęp na pozostałe spotkania jest bezpłatny. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Rejestracja (na spotkania) i zakup biletów (na warsztaty) rozpoczynają się na dwa tygodnie przed wydarzeniem. Biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę uczestników wykłady i dyskusje będą dodatkowo transmitowane na Facebooku Barbary (z wyjątkiem zajęć warsztatowych).

Program kulturowo-edukacyjny finansowany jest ze środków publicznych przekazywanych w formie dotacji. Dodatkowo Barbara zarabia na wynajmie przestrzeni dla kawiarni i lodziarni. W latach 2019-2021 Barbara wydała na program i utrzymanie budynków niespełna 800 tys. zł. W tym roku na działalność merytoryczną planuje przeznaczyć nie mniej niż 100 tys. zł, a na utrzymanie obiektu ok. 190 000 zł.

W drugiej połowie września Barbara zaprasza na trzy spotkania: „Pokochaj robala, czyli o bezkręgowcach wodnych w mieście” (21 września), „Warzywa w wielkim mieście” (23 września) i „Jak recyklingować architekturę? O nadawaniu drugiego życia budynkom” (30 września). Program na październik pojawi się później.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*