Lato w mieście

Nadeszły wakacje. 2 miesiące lata. Jakie możliwości spędzenia wakacyjnego czasu mają wrocławskie dzieci, które zostają w mieście?

Płatnych ofert jest całe mnóstwo. Szkoły, MDK-i, instytucje sportowe, prywatne centra edukacyjne przygotowały sporo ciekawych atrakcji.Ceny półkoloni wahają się od 30 zł bez wyżywienia do 500 zł z wyżywieniem. Miejsca w MDK-ach zapełniły się błyskawicznie. 

Jednak jeśli nie mamy pieniędzy, czy znajdziemy coś bezpłatnego dla naszych pociech?

Całkowicie darmową ofertę 

dla najmłodszych 

przygotowało w tym roku Muzeum Narodowe.Na organizowanych warsztatach dzieci będą mogły przeżyć przygodę z historią oraz z różnymi kulturami, dowiedzieć się, o czym opowiadają legendy wrocławskie, rozpracować tajniki kaligrafii, odkryć, co dawnej jedzono, jak się ubierano, a także odgadnąć metody zdobywania średniowiecznych warowni. Warsztaty potrwają 2 miesiące. Warsztaty za darmo dla dziecięcych grup zorganizowanych o tym, jak ubierali się nasi przodkowie proponują również Muzeum Archeologiczne i Muzeum Miejskie Wrocławia. 

Na atrakcyjne, bezpłatne zajęcia zaprasza dzieci z rodzin wielodzietnych Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka.Od 15 do 26 lipca zorganizowane zostaną tam warsztaty teatralne. W trakcie zajęć uczestnicy przygotują spektakl i dekorację. Warsztaty będą trwały codziennie od poniedziałku do piątku, od 11.00 do 13.00 w siedzibie Centrum przy Kuźniczej 29a.

W bezpłatnych zajęciach wakacyjnych będą uczestniczyć dzieci z Ognisk Wychowawczych Stowarzyszenia Pomocy „Iskierka”. Do placówek stowarzyszenia kierowane są dzieci z bardzo biednych rodzin, często wykluczonych społecznie. Każdy jednak, kto ma trudną sytuację, może się zgłosić do Stowarzyszenia i zapytać o pomoc.  W ramach zajęć dzieci będą uczestniczyć również w projekcie „Komiksowo”, przygotowanym dla ognisk przez Stowarzyszenie „Trampolina”. Rezultatem projektu będzie stworzenie przez dzieci komiksu oraz jego wydanie. Część podopiecznych wyjedzie na dofinansowane kolonie nad morze.

Dla tych, którzy lubią sport 

Wrocławski Związek Sportowy na zlecenie Biura Sportu Urzędu Miejskiego organizuje kolejne „Lato z trenerem osiedlowym”. Zajęcia są bezpłatne dla każdego i rozpoczynać się będą od godziny 10.30. W poniedziałki na terenie kąpieliska przy ul. Wejherowskiej będzie można uczestniczyć w turniejach mini piłki nożnej, w czwartki natomiast – w siatkówce plażowej na Morskim Oku. W środy dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z bezpłatnej nauki pływania w Auqaparku. Zajęcia prowadzone będą również  na boisku przy gimnazjum nr 5, przy ul. Prostej oraz na kąpieliskach: Kłokoczyce i na Gliniankach. Pełny program zajęć dostępny jest na stronie www.trener-osiedlowy.pl

Bezpłatne półkolonie dla dzieci organizują niektóre świetlice środowiskowe i przyparafialne we Wrocławiu. Miedzy innymi Oratorium Dziecięce przy parafii św. Michała na ul. Prusa, a także świetlica środowiskowa „Oaza” przy Worcella 18. Przy świetlicy na Worcella dzieci mogą korzystać z wyremontowanego boiska szkoły znajdującej się tuż obok. Kadra stara się urozmaicić czas dzieciom. Najbardziej lubiane przez podopiecznych są wyjścia na kąpieliska, a w deszczowe dni film z projektora. Czasami świetlice współpracują z miejskimi domami kultury i biedniejsi podopieczni mogą skorzystać z półkoloni darmowo. Nieodpłatne półkolonie prowadzi również gimnazjum nr 39, przy ul. Brücknera. Większość organizacji zapewnia dzieciom posiłek.

We Wrocławiu od 68 lat działa

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.  

Stara się finansować kolonie, prowadzi kilka placówek w mieście.

– Jednak jest coraz trudniej, dlatego wciąż poszukiwani są darczyńcy – mówi prezes Towarzystwa, Bożena Kleniewska. 

Każdy rodzic, dziecko, w trudnej sytuacji może udać się po pomoc do siedziby Towarzystwa, przy ul. Reja 27. Oddziały TPD nie otrzymują dofinasowania z miasta.

– Mam takiego darczyńcę, który regularnie wpłaca 300 zł. Jest dla nas jak skarb. Raz była sytuacja, że musieliśmy nagle dziecku kupić buty, bo miało tylko klapki – opowiada Bożena Kleniewska.– Staramy się co roku wysyłać dzieci na wakacje nad morze czy w góry, ale ilość dzieci, jakie mogą wyjechać, zależy od środków finansowych, jakie uda nam się pozyskać. Do tej pory jechało 30-40 dzieci. Uzbierać odpowiednią kwotę w dzisiejszych czasach jest niezmiernie trudno. W lipcu organizujemy wakacje dla naszych podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej na Żernikach oraz z Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego z Wierzbic. Szukamy cały czas pomocy – dodaje Mirosława Boczar, prezes oddziału dzielnicy Stare Miasto.

Świetlice TPD  organizują zajęcia w wakacje. Między innymi świetlica Polanka będzie kontynuować bezpłatny maraton gitarowy przez tydzień lipca i tydzień sierpnia dla dzieci, które w ciągu roku zgłosiły chęć grania na gitarze. Świetlica posiada gitary, które użycza dzieciom. 

Zostając na wakacje we Wrocławiu 

warto wiedzieć, 

że co weekend darmowe wycieczki rodzinne po mieście organizuje biuro PTTK. W każdą sobotę i niedzielę zbiórka o godzinie 10.00 przed kościołem św. Magdaleny na ulicy Szewskiej. Od czerwca do września dzieci w wieku od 5 do 12 lat wraz z rodzicami mogą się te wybrać na spacer „Tropem wrocławskich krasnali”, gdzie czekają na nich zagadki i zadania. Zapisy na stronie www.krasnale.pl.

Ciekawą i nieodpłatną ofertę dla dzieci przygotowały niektóre biblioteki miejskie, na przykład w Mediatece odbędą się warsztaty konstruktorskie i wirtualne zabawy muzyczne, w ramach cyklu „Multimedialny plac zabaw”, zaś filia nr 7 na Maślicach proponuje dla dzieci od 5 do 11 lat wakacje z układankami i grami planszowymi. Na wyspie Słodowej w ramach Pikniku Rodzinnego zorganizowana będzie „Biblioteka Plenerowa”– czytanie książek w plenerze, zabawy i warsztaty dla dzieci.  

Jeśli rodzice chcieliby się wybrać wraz z dziećmi na rower, to warto zapytać w Towarzystwie „Razem Bezpiecznie”. Jest to organizacja, która organizuje bezpłatne wycieczki rowerowe w okolicach Wrocławia (www.razembezpiecznie.pl). 

We Wrocławiu istnieje niemało

stowarzyszeń i ludzi

którzy organizują zajęcia dla dzieci, na przykład na podwórkach. Jest to między innymi Towarzystwo Kultury Czynnej, Centrum Reanimacji Kultury przy ulicy Jagiellończyka 10c, które od niedawna prowadzi też świetlicę dla dzieci z okolicy, natomiast co niedzielę od godziny 15.00 rozdaje jedzenie dla potrzebujących, w ramach hasła: „Jedzenie zamiast bomb”.  

Należy wspomnieć, że instytucje organizujące zajęcia otrzymują dużo wsparcia od wrocławskiego Banku Żywności, który regularnie pomaga  potrzebującym placówkom. 

– Gdyby nie bank żywności, nie miałabym z czego zrobić posiłku dla naszych dzieci – mówi prezes TPD, Bożena Kleniewska. – Nie ukrywam, że w naszej świetlicy mamy dzieci, które przychodzą do nas przede wszystkim, żeby coś zjeść – dodaje przewodniczący jednej ze śródmiejskich świetlic. 

A może i my moglibyśmy komuś pomóc spędzić atrakcyjnie czas wolny podczas wakacji? Wziąć ze sobą na kąpielisko dziecko sąsiada, zorganizować zabawę na podwórku, zostać wolontariuszem w świetlicy przez wakacje?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*