Wertheim, Pedet, Renoma… Ikona wrocławskiego handlu modernizowana jest od 2018 roku. W domu towarowym będzie więcej biur, sklepów luksusowych i restauracji – część lokali jest już otwarta po remoncie, inne będą uruchamiane wraz z postępem prac, które potrwają do połowy przyszłego roku.
W drugiej połowie września dom handlowy Renoma dostał nagrodę w konkursie Prime Property Prize 2022 w kategorii Inwestycja Roku – Rynek Powierzchni Handlowej. Jury oceniło jakość projektu, czas realizacji inwestycji, nowatorskie rozwiązania, architekturę, a także wpływ oddziaływania budynku na środowisko i gospodarkę regionu.
Trudno powiedzieć, ile jest warta taka nagroda. Być może to tylko wpis do CV i marketingowy symbol bycia lepszym od konkurencji. Z drugiej strony wyróżnienie może oznaczać, że w Renomie dzieje się coś ważnego i dobrego dla klientów. Wrocławianie wystawią swoją ocenę za rok, kiedy skończy się remont i przebudowa.
Ceramiczne głowy i żyrandole jak dawne
Aktualnie w Renomie trwają prace związane z dostosowaniem powierzchni biurowych dla nowych najemców, usprawnieniem korytarzy i przejść oraz remont pasaży. W tym samym czasie niektórzy najemcy aranżują na nowo swoje sklepy lub je powiększają.
Pasaże wykańczane są ozdobnym marmurem z Turcji i Portugalii, w świetlikach zawisły żyrandole inspirowane archiwalnym wystrojem (Renomę oświetlały cztery żyrandole o stalaktytowej formie). –Ważnym elementem jest umieszczenie wewnątrz charakterystycznych ceramicznych głów zdobionych złotem, które od prawie stu lat zdobią zewnętrzną fasadę obiektu – zwraca uwagę Anna Merta, jedna z dyrektorów w firmie Globalworth Poland, będącej właścicielem domu handlowego.
Nowe restauracje, sklepy i biura
Zakres modernizacji – prowadzonej etapami od 2018 roku według projektu Zbigniewa Maćkowa –obejmuje adaptację wyższych pięter na biura, remont części wspólnych, usprawnienia komunikacyjne, przywrócenie kształtu historycznych świetlików, otwarcie budynku na place miejskie oraz stworzenie przestrzeni gastronomicznej. W Renomie będą dwie strefy restauracyjne: jedna od strony Placu Kościuszki, a druga od strony placu Czystego.
Na parterze trwają przygotowania do uruchomienia dodatkowych sklepów luksusowych. – Jeszcze jesienią otworzy się jedyny na Dolnym Śląsku butik odzieżowy Elisabetta Franchi z Włoch. Ponownie otworzą się sklepy takich marek jak: Weekend by Max Mara, Patrizia Pepe, Marella czy Design Optyk – informuje dyrektor Anna Merta. Część sklepów jest już po remoncie i można w nich robić zakupy. – Wraz z postępem prac otwierać będą się kolejne lokale handlowe, gastronomiczne oraz wyspy na częściach wspólnych – zapowiada dyrektor.
Wspomnienie o Wertheimie i pedecie
Poprzedni właściciel przeprowadził gruntowny remont w latach 2005–2009. Rozbudował wtedy obiekt o nowe skrzydło, nawiązujące do pierwotnego projektu autorstwa prof. Hermanna Derenburga, architekta z Berlina.
Pierwotny dom towarowy wybudowała w 1930 roku berlińska firma należąca do rodziny Wertheimów. Jego oryginalna nazwa to Warenhaus Wertheim. „Choć Wertheimowie mieli w całej Europie wiele takich obiektów, ten wrocławski z pewnością należał do najbardziej udanych” – czytamy w „Przewodniku po żydowskim Wrocławiu”. Szkieletowa konstrukcja domu pochodziła z huty z Wałbrzycha. Wertheim wzniesiono w zaledwie osiem miesięcy. W dniu otwarcia był to największy dom towarowy w mieście.
Jeden z dziedzińców wyłożony był afrykańskim drzewem różanym, sala sprzedaży dywanów – orzechem kaukaskim, a w restauracji użyto hebanu. Na elewacji zamontowano rzeźbione głowy przedstawiające różne typy etniczne m.in. Chińczyka, Afrykanów, Araba i Żyda. Ten pomysł podjęto ponownie po remoncie zakończonym w roku 2009, kiedy zrobiono 100 klinkierowych i pozłacanych rzeźb. Wśród nich była „Głowa Żyda” wykonana przez rzeźbiarkę Polę Ziembę.
Sytuacja rodziny Wertheimów pogorszyła się po dojściu do władzy nazistów, którzy rozpoczęli prześladowania Żydów. Dom towarowy odebrali właścicielom w 1937 roku. Większość jego personelu zginęła w obozach koncentracyjnych. W czasie oblężenia miasta budynek został zbombardowany i przez kilka dni stał w płomieniach.
Po wojnie obiekt odbudowano i otworzono uroczyście w roku 1948 jako największy w Polsce Państwowy Dom Towarowy. Część wrocławian do dziś nazywa go pedetem i uważa za symbol życia gospodarczego miasta i ikonę wrocławskiego handlu.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis