Warzywa dla dzieci

Wrocław – jako pierwsze miasto w Polsce – założył Farmę Miejską, na której uprawiane są warzywa dla najmłodszych mieszkańców. Pracują na niej osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Farma powstała na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Swojczycach pod opieką Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pracownicy uczelni są odpowiedzialni za harmonogramy sadzenia, uprawy i jakość plonów. – Bardzo się cieszymy, że możemy być częścią tego projektu. Cele zrównoważonego rozwoju to także misja naszej uczelni. Najważniejsze, byśmy uprawiali warzywa bez zbędnej chemii, minimalizując zużycie energii – powiedział prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr.

W pierwszym roku farma zajęła pole o powierzchni 2,5 hektara (z czasem będzie powiększana, nawet do 30 hektarów). Uprawiane są na niej ziemniaki, buraki, dynia i cukinia. Szacuje się, że taki areał może wydać do 70 ton warzyw rocznie.

Do żłobków samochodem elektrycznym

Plony trafią do najmłodszych mieszkańców miasta. Raz w tygodniu będą dostarczane do 16 żłobków publicznych, wchodzących w skład Wrocławskiego Zespołu Żłobków. Za transport odpowiedzialna będzie Fundacja Mniej Więcej, wybrana przez miasto w drodze otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych (NGO). Warzywa będą rozwożone samochodem elektrycznym.

– Fundacja powstała dwa lata temu, po wybuchu konfliktu w Ukrainie. Jesteśmy grupą szefów kuchni, którzy tamto doświadczenie zamienili w fundację i spółdzielnię socjalną. Współpracujemy z miastem, przygotowując także posiłki dla seniorów, wykorzystując nadwyżki żywności ze sklepów. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego projektu – opowiada Tomasz Wencek, wiceprezes Mniej Więcej.

Kolejne zadanie dla fundacji przy współpracy z Farmą Miejską to przetwarzanie ewentualnych nadwyżek niewykorzystanych plonów, tak aby ograniczyć ryzyko marnowania żywności. W ramach projektu przeprowadzone zostaną spotkania i warsztaty edukacyjne dla pracowników kuchni Wrocławskiego Zespołu Żłobków.

Pomoc w życiu zawodowym

Na Farmie Miejskiej realizowany jest program aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jego uczestnicy pracują przy uprawach, zdobywając kwalifikacje zawodowe. W projekcie bierze udział 20 osób. – Dzięki realizacji zadań na farmie ludzie, którzy z różnych przyczyn znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, zdobywają umiejętności i kwalifikacje zawodowe pozwalające im powrócić na rynek pracy. Jednak to wsparcie nie kończy się na ścieżce zawodowej. Każdy z uczestników kursów reintegracyjnych uczestniczy także w zajęciach i konsultacjach z doradcą zawodowym, pracownikiem socjalnym czy psychologiem — wymienia Ewa Żmuda, zastępczyni dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji.

Farma Miejska na Swojczycach to wspólne przedsięwzięcie kilku jednostek miejskich i prywatnych: Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocławskiego Centrum Integracji, Wrocławskiego Zespołu Żłobków, Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi UMW, Fundacji Mniej Więcej oraz firmy InPost, która wspierać będzie działania edukacyjne.

– To, na co należy zwrócić uwagę, to szeroko pojęta cyrkularność tego projektu: zdrowe uprawy, w których produkcję zaangażowane są osoby wykluczone zawodowo, trafiają na stoły wrocławskich żłobków, natomiast nadwyżki zagospodaruje organizacja pozarządowa. W ten sposób nic się nie zmarnuje. Co ważne, na terenie samej farmy będziemy rozwijali także strefę edukacyjną, do której wraz z naszym partnerem zaprosimy dzieci i młodzieży szkolną. Nasz model organizacji farmy jest absolutnie innowacyjny na skalę krajową — podsumowuje Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*