Lipiec to we Wrocławiu miesiąc jazzu. Codziennie grają w mieście jakiś koncert, także na południu. Festiwal przez duże ef! W wakacje polecają się także smoki, zjawy i krasnale oraz zwierzęta zaklęte w kamieniu.
Jako chłop z Mazur polecam wsiąść do pociągu do krainy jezior i lasów. Ile ich tam jest? Nie wiem. To powinno wystarczyć: ponad 2600 w środkowej części Pojezierza Mazurskiego, czyli w Krainie Tysiąca Jezior, w tym największe (Śniardwy i Mamry) i najdłuższe (Jeziorak) w Polsce. Jeziora pojezierza połączone są kanałami, dlatego żeglarze właśnie w tej krainie z tak wielką radością stawiają żagle…
Woda, piasek i grill
We Wrocławiu prawdziwego żeglarstwa nie ma, ale popływać można. Nie brakuje przystani, w których czekają łodzie wiosłowe, napędzane energią słoneczną, motorowe, kajaki czy rowery. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się deski z długim wiosłem, na których pływa się w pozycji stojącej lub siedzącej. Kto zechce spróbować, niech pojedzie na plażę pod kładkę Zwierzyniecką lub do wypożyczalni przy moście Milenijnym. Sprawa jest banalnie prosta. Nauka zajmuje kwadrans, a przyjemność może trwać od wschodu do zachodu słońca. Jeżeli jednak ktoś woli bardzie leniwe sposoby na oglądanie Wrocławia z perspektywy rzeki, polecić wypada, nie tylko turystom, statki pasażerskie.
Przystanie pasażerskie znajdują się: przy bulwarze Włostowica na Wyspie Piasek, przy Wyspie Słodowej, przy bulwarze Dunikowskiego i obok hali Targowej, przy moście Zwierzynieckim i przy bramie Japońskiej zoo.
Oczywiście zawsze warto wstąpić do słynnej Zatoki Gondoli przy Muzeum Narodowym czy do Odra Centrum przy moście Grunwaldzkim, gdzie wypożyczenie kajaka dwuosobowego na pierwszą godzinę kosztuje 32 złote, a na każdą kolejną – 28 zł.
Wakacje na Mazurach upływają szybko, mimo że to czas wolny. Wystarczy krzyknąć „idziemy się kąpać!”, by przepaść na cały dzień. Do tego siatkówka plażowa, zimne piwko w przerwie meczu… A we Wrocławiu? Też można! Miejskie kąpieliska to: Morskie Oko i Glinianki (są boiska do plażówki i wyciąg do pływania na deskach), Kłokoczyce i Harcerska na Oporowie. Działa także kąpielisko przy ul. Jeziorowej w Pawłowicach i przy Królewieckiej na Maślicach. Ponadto są – od lipca już dwa – parki wodne z basenami letnimi: ten dobrze znany przy ul. Borowskiej i zupełnie nowy – na Brochowie. Niestety z tych dwóch obiektów wieści płyną niewesołe. Podrożały bilety, i to wyraźnie, np. dwugodzinny o 11 złotych. Do parków wodnych chodzić jednak nie trzeba. Część kąpielisk jest bezpłatna. Za inne trzeba zapłacić, ale bez porównania mniej niż za baseny. Letnia pływalnia jest także przy hali Orbita. Pojedynczy bilet kosztuje 30 zł w dzień powszedni lub 35 w weekend.
Te wszystkie miejsca są latem oblegane, zwłaszcza w weekendy. Tłum niekiedy zniechęca, dlatego warto mieć opcję wyjazdową. Wiem, wiem, na Mazury jest kilkaset kilometrów. Zatem bliżej. W niecałą godzinę z Wrocławia jedzie się m.in. do Kopalni Wrocław w Paniowicach, na odkryty basen w Oleśnicy, na kąpielisko Biały Kościół z wypożyczalnią sprzętu wodnego, do Siechnic na Błękitną Lagunę, do Mietkowa, Trzebnicy-Zdrój, Stradomii Wierzchniej czy nad zalew w Sulistrowiczkach.
Wracajmy do Wrocławia. Na coś smacznego, bo czymże są wakacje bez przysmaków z rusztu i czasu spędzonego przy grillu lub wokół ogniska. Grillować teoretycznie można wszędzie, nawet na balkonie, o ile nie zabraniają tego wewnętrzne przepisy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Tym bardziej w przydomowym ogródku. Z dala od domu również, np. w parkach czy na wałach. Tam w kilku miejscach czekają przygotowane paleniska i grille stacjonarne. Stanowiska są w lesie Osobowickim: w środkowej jego części i w rejonie Szwedzkich Szańców. Grille zamontowane są w parku Wschodnim, a także w lesie Sołtysowickim, gdzie znajdują się także wyznaczone miejsca na ognisko. Pozostałe tereny to park Tysiąclecia, okolice kąpieliska przy Królewieckiej, las Rędziński, teren zielony przy moście Szczytnickim (pomiędzy mostami Warszawskimi i Jagiellońskimi), jezioro Pawłowickie na Psim Polu. Wzgórze Gajowe czy Wyspa Słodowa. W parkach na południu, Skowronim, Andersa i Południowym czy na Wzgórzu Andersa, też grillować można, ale ognisk palić nie wolno. Wolno natomiast pić alkohol, zupełnie legalnie: na Wyspie Słodowej, w parkach Wschodnim, Tysiąclecia, Sołtysowickim oraz w lasach Rędzińskim i Osobowickim. O ile pozwala się na całej wyspie, o tyle w pozostałych miejscach tylko w wyznaczonych lokalizacjach – zwykle koło stanowisk na grilla lub ognisko.
Zwierzęta zaklęte w kamieniu
Propozycję dla sympatyków pieszych lub rowerowych wycieczek przygotował Wydział Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miasta Wrocławia, który zaprasza na cykl bezpłatnych spacerów tematycznych z przewodnikiem. W tym roku do wyboru są 124 oprowadzania w okresie od czerwca do września. Przewodnicy zapraszają w piątki, soboty i niedziele.
„W bogatej ofercie spacerów są wycieczki piesze i rowerowe, dla rodzin z dziećmi czy tylko osób dorosłych, jak również w językach obcych: angielskim i ukraińskim, a wśród wycieczek m.in. wycieczka miejscami Różewicza, Na spotkanie z Latarnikiem czy szlakiem najstarszych dworców kolejowych. Uczestnicy mają szansę poznać też wrocławskie osiedla: Różankę, Powstańców Śląskich czy Kłokoczyce. Na najmłodszych czekają spacery śladem wrocławskich krasnali czy legend Starego Miasta” — piszą organizatorzy na stronie l.wroclaw.pl/letnie-spacery, gdzie udostępnili harmonogram. My przedstawiamy wybrane letnie spacery zaplanowane na lipiec i sierpień.
Organizowane przez fundację Dom Pokoju
- 7 sierpnia, godz. 11.00 – Industrialna Tęczowa, zbiórka naprzeciwko Supersamu, ul. Tęczowa 22 (obowiązują zapisy na wyżej wskazanej stronie);
- 13 sierpnia, godz. 12.00 – Ulica-plac-osiedle. Układanka na PKWNie, zbiórka pod domem handlowym Lotos przy ul. Grabiszyńskiej 9 (zapisy);
- 20 sierpnia, godz. 11.00 – Jagodno – od łanów zboża po wstęgi bloków, zbiórka pod adresem ul. Sarnia 2 (zapisy);
TUITAM
- 15 lipca – godz.18.00 – Legendy wrocławskich wysp, miejsce spotkania: Wyspa Piaskowa, przy moście Tumskim;
- 16 lipca – godz. 12.00 – Wokół wrocławskiego Rynku – legendy i historie prawdziwe, zbiórka: Rynek, pomnik Fredry;
- 17 lipca – godz. 12.00 – Wrocławskie NAJ – wycieczka szlakiem miejskich rekordów, zbiórka: pomnik Fredry;
- 22 lipca – godz. 18.00 – Wrocław z dreszczykiem – wycieczka śladami mrocznych legend i opowieści, miejsce spotkania: pomnik Fredry;
- 23 lipca – godz. 12.00 – Na tropie wrocławskich krasnali, pomnik Fredry;
- 24 lipca – godz. 12.00 – Wokół wrocławskiego Rynku – legendy i historie prawdziwe, pomnik Fredry;
- 29 lipca – godz. 18.00 – Zwierzęta zaklęte w kamieniu – spacer po Starym Mieście, pomnik Fredry;
- 30 lipca – godz. 12.00 – Smoki, zjawy i krasnale. Legendy starego miasta, pomnik Fredry.
- 31 lipca – godz. 12.00 Wrocławskie NAJ – wycieczka szlakiem miejskich rekordów, pomnik Fredry;
- 5 sierpnia – godz. 18.00 Wrocław z dreszczykiem – wycieczka śladami mrocznych legend i opowieści, pomnik Fredry
- 6 sierpnia – godz. 12.00 Wszyscy święci balują w niebie – legendy Ostrowa Tumskiego, Wyspa Piaskowa, przy moście Tumskim;
- 7 sierpnia – godz. 12.00 – Na tropie wrocławskich krasnali, pomnik Fredry ;
- 12 sierpnia – godz. 18.00 –Wrocław z dreszczykiem – wycieczka śladami mrocznych legend i opowieści, pomnik Fredry;
- 13 sierpnia – godz. 12.00 – Wszyscy święci balują w niebie – legendy Ostrowa Tumskiego, Wyspa Piaskowa, przy moście Tumskim;
- 14 sierpnia – godz. 12.00 – Na tropie wrocławskich krasnali, pomnik Fredry;
- 19 sierpnia – godz. 18.00 – Wszyscy święci balują w niebie – legendy Ostrowa Tumskiego, Wyspa Piaskowa, przy moście Tumskim;
- 20 sierpnia – godz. 12.00 – Smoki, zjawy i krasnale. Legendy starego miasta, pomnik Fredry;
- 21 sierpnia – godz. 12.00 – Wrocław dla odkrywców – godzinna gra miejska, pomnik Fredry;
- 26 sierpnia – godz. 18.00 – Wszyscy święci balują w niebie – legendy Ostrowa Tumskiego, Wyspa Piaskowa, przy moście Tumskim;
- 27 sierpnia – godz. 12.00 – Wokół wrocławskiego Rynku – legendy i historie prawdziwe, pomnik Fredry;
- 28 sierpnia – godz. 12.00 – Ciekawostki Parku Szczytnickiego, Iglica przy Hali Stulecia.
To nie wszystko. Jest jeszcze lista spacerów dla dorosłych, młodzieży i dzieci w języku ukraińskim oraz cykl z językiem migowym. Czytelników jeszcze raz odsyłamy do internetu: l.wroclaw.pl/letnie-spacery.
W dobrym rytmie
Wakacje spędzamy kulturalnie. Lato to wszak czas festiwalów i koncertów. 1 lipca zaczął się Vertigo Summer Jazz. Koncerty organizowane są w parkach, w barach plenerowych, w hotelach, na dachach galerii handlowych, w klubie Vertigo przy ul. Oławskiej i na Wyspie Daliowej, a także w lokalizacjach związanych z komunikacją oraz miejscach specjalnych. Każdego dnia lipca – jedno muzyczne spotkanie. Część jest bezpłatna, część płatna. Za darmo jazzu można posłuchać w barach plenerowych, parkach czy na wyspie (poniedziałki, wtorki, soboty i niedziele). Najbliższe bezpłatne koncerty na południu:
- 16 lipca – Babie Lato Partynice – godzi. 20.00;
- 25 lipca – Polna Chill Out Bar na Brochowie – godz. 20.00;
- 30 lipca – Przystanek Rondo – godz. 20.00.
Cały program festiwalu: vertigojazz.pl/pl/summer-jazz-festival
Teraz zapraszamy na Letnie Brzmienia, czyli cykl plenerowych , płatnych koncertów na placu przed Impartem. W tym roku wystąpią:
- 24 lipca – godz. 20.00 – Sobel
- 29 lipa – godz. 20.00 – Sanah
- 12 lipca – godz. 20.00 – Ania Dąbrowska
- 20 sierpnia –godz. 20.00 – Nosowska
- 6 sierpnia – godzi. 20.00 – Artur Rojek
- 27 sierpnia – godz. 20.00 – Kuba Badach
- 28 sierpnia – godz. 20.00 – Zalewski
- 03 września – godz. 20.00 – Kaśka Sochacka
- 04 września – godz. 20.00 – Kwiat Jabłoni
W lipcu we Wrocławiu słychać nie tylko jazz, ale także muzykę organową. W każdą niedzielę od 3 lipca do 28 sierpnia na Ostrowie Tumskim rozbrzmiewa koncert festiwalu Non Sola Scripta. „Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXIX edycji festiwalu usłyszeć będzie można koncerty odbywające się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających” — czytamy w opisie. Program (płatny): strefakultury.pl.
Jakby tego było mało, w kościele garnizonowym słychać dźwięk zrekonstruowanych organów Englera. Miasto zorganizowało drugi cykl koncertów, ponieważ pierwszy cieszył się dużym zainteresowaniem. W każdy piątek do 26 sierpnia w bazylice zagra dziewięciu polskich organistów młodego pokolenia, przede wszystkim studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Koncerty są bezpłatne. Każdy zaczyna się o godz. 19.00.
Na deser polecamy wystawę „Abakanowicz. Totalna” w Pawilonie Czterech Kopuł. Magdalena Abakanowicz to jedna z najbardziej znanych na świecie współczesnych polskich artystek. Na jej prace można się natknąć przypadkiem w różnych miastach i galeriach. Do 28 sierpnia do obejrzenia jest prawie cała kolekcja ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu – rzeźb, tkanin i innych przejawów twórczości tej uznanej artystki.
A po wystawie, i tych wszystkich atrakcjach wrocławskich, to już chyba tylko pociąg na Mazury, żeby odpocząć na łonie najpiękniejszej w kraju natury.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis