Tajemnicza heliografia

W Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, przy pl. Wolności 7 a, trwa wystawa prac wrocławskiego fotografika Michała Dudka: „Heliografia – portrety aktorek i aktorów”. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt wizerunków artystów wrocławskich scen teatralnych. To wybór z ponad tysiąca prac wykonanych przez Michała Dudka w ciągu trzydziestu lat działalności fotograficznej.

Technika, w której powstały te prace, nazywana jest heliografią lub heliochromem. Zaliczono ją do tzw. fotograficznych technik szlachetnych. Większość portretowanych osób ukazana jest jako portret podwójny, część w układzie „czwórki”. Takie ujęcie portretowe pozwala dostrzec, jak barwa i sposób nakładania tempery odmieniają wizerunek, który powstał z tej samej przetworzonej fotografii. Warto podkreślić, że Michał Dudek jako jeden z nielicznych artystów tworzy heliografie wielobarwne, co zdecydowanie wyróżnia go z grona artystów zajmujących się tą nieco tajemniczą techniką fotograficzną. Dlaczego „tajemniczą”? Ponieważ każdy z twórców heliochromów ma własny wypracowany przez lata praktyki przepis na skład emulsji światłoczułej.

Prace Michała Dudka prezentowane w Muzeum Teatru mają nie tylko walor artystyczny i emocjonalny. Są też dokumentem działań teatralnych prezentowanych osób. Możemy więc oglądać portrety aktorek i aktorów biorących udział w spektaklu „Sztukmistrz z Lublina” (Teatr Współczesny 1988 r.) : Elżbietę Golińską, Grażynę Korin, Iwonę Stankiewicz, Macieja Tomaszewskiego, Zdzisława Kuźniara… Wśród starszych teatromanów odżyją wspomnienia związane z wystawieniem sztuki „Szewcy” ( Teatr Polski,  1982 rok) z udziałem Ferdynanda Matysika,  Stanisława Melskiego, Ewy Kamas. Jest również portret Dariusza Bereskiego, który gra rolę Sajetana w spektaklu „Szewcy” (Teatr Polski, 2022 rok). Są portrety aktorów młodszego pokolenia: Beaty Śliwińskiej, Marcina Piejasia… Oczywiście na wystawie nie mogło zabraknąć portretów  Haliny Skoczyńskiej i Igora Przegrodzkiego.  Wszystkich sportretowanych artystów nie sposób zresztą tu wymienić.  

Zestawione „dwójkami” lub „czwórkami” portrety należy oglądać z dość dużej odległości. Wówczas dostrzeże się w pełni walory i magię heliochromu. Proponujemy, aby zatrzymać się na dłużej w sali na parterze, zwanej „baletową”. Michał Dudek nie tworzy karykatur, ani nie zniekształca wizerunku portretowanych osób. Jego „firma portretowa” nawiązuje raczej do artystów okresu renesansu – jak np. portrety Anny Kiecy czy Mariki Klarman.

W tej samej sali zobaczymy także serię zdjęć autorskich Michała Dudka. Wykonane zostały podczas dokumentowania przebiegu prac adaptacyjnych skrzydła Pałacu Królewskiego dla Muzeum Teatru. Dwoje artystów z Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Anna Nabiałkowska i Dariusz Sikorski, w roli „duchów” Pałacu przemierzają poszczególne remontowane pomieszczenia. Podkład muzyczny stanowi fragment utworu Andrzeja Dudka Dürera.

Wystawa potrwa do połowy marca 2023. Zachęcamy do jej odwiedzenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*