Brak grafiki
Publicystyka

Kobiety od święta

Polska jest jedynym krajem członkowskim w UE, który nie posiada niezależnego urzędu antydyskryminacyjnego i który nie wdrożył dotąd ustawy o równym traktowaniu. Pod tym względem przegoniły nas nawet Rumunia i Bułgaria, czyli kraje które do unijnej wspólnoty dołączyły dużo później. Więcej…

Brak grafiki
Felieton

Prawda wyzwala…

Programu „Warto rozmawiać” nie warto oglądać ani też o nim rozmawiać, ale nieraz człowiek się złamie. Na przykład, kiedy pan Pospieszalski zwołał gości, aby udowodnić, że Uniwersytet Wrocławski sprzeniewierzył się swojej naukowej misji odwołując wykład niejakiego Jerzego Roberta Nowaka, a następnie pozbawiając funkcji dyrektora instytutu profesora Tadeusza Marczaka, który owego Nowaka zaprosił był na Uniwersytet. Więcej…

Brak grafiki
Felieton

Sądne dni

Jeszcze na dobre nie zaczęła się budowa stadionu na Maślicach (bo wyniki pierwszego przetargu unieważniono), a już wykryto próbę czegoś, co trudno nazwać zwykłą niegospodarnością. Więcej…

Publicystyka

Równość zamiast kwiatków

8 marca przestaje być powoli kojarzony wyłącznie ze świętem „naszych pięknych pań”, które grzecznościowo całuje się po rękach i obdarowuje kwiatkiem, a staje się – odzyskując tym samym własną historię – dniem kobiecych manifestacji i głośno wyrażanych żądań równościowych. Więcej…

Historia

Tajemnicze budowle

Narody Kaukazu mówią o nich Domy Karłów, Domy Mogilne, Kostnice, zaś Rosjanie nazywają je Chatami Bohaterów. Jak głosi legenda, kiedyś drogą od Tuapse do Gelendżiku szedł sam Herkules ze swymi towarzyszami i gdzieś tutaj właśnie zawisł Prometeusz. Więcej…

Brak grafiki
Historia

Karczmarze i słodownicy

Pierwsze pisemne informacje o produkcji piwa we Wrocławiu pochodzą z drugiej połowy XIII wieku. Dzięki zachowanym do dziś dokumentom z tamtych czasów, wiemy, że monopol na produkcję i sprzedaż chmielowego napoju mieli wyłącznie właściciele karczem oraz bogaci mieszczanie obdarzeni przywilejem browarniczym, tzw. Brauurbar. Więcej…

Brak grafiki
Kultura

Virginia Woolf, Siedem szkiców

Miłośników twórczości Virginii Woolf wypada uprzedzić od razu – niezbyt wiele Woolf z Woolf znajdziemy w tym tomiku. Tytułowe siedem szkiców to raptem tylko kilkanaście kartek literackiego notatnika, który pisarka prowadziła w 1909 roku. Więcej…