Księżycowy krajobraz „wzorcowego osiedla” (fot. MD)
Publicystyka

Księżycowe osiedle

Stworzenie wzorcowego osiedla mieszkaniowego na Żernikach miało być jednym z najważniejszych punktów przygotowań Wrocławia do Europejskiej Stolicy Kultury. Dziś, u progu tego ważnego kulturalnie roku, przy Kosmonautów wciąż jest więcej maszyn budowlanych niż gotowych ścian Więcej…

Na językach
Felieton

Świat Orwella

Skarżył się kilka lat temu prominentny polski polityk: „W dzisiejszej Polsce stosuje się powszechnie goebbelsowską metodę: Kłam, kłam, a coś z tego zostanie. Jest to zasada groźna dla demokracji, bowiem tam, gdzie niknie związek między Więcej…

Felieton

Lektury

Jest taki plebiscyt Empiku: 100 książek, które trzeba przeczytać. Grono wybranych przez Empik ekspertów, pisarzy i dziennikarzy stworzyło jedną listę, a drugą – amatorzy książek biorący udział w plebiscycie. Obie listy różnią się zasadniczo. Czy Więcej…

Małgorzata Calińska – Mayer, wieloletnia pracownica Polaru (fot. BOM)
Historia

Pociski z Polaru

W latach 1952 – 1980 we Wrocławiu istniał duży kompleks zbrojeniowy. Chodzi o zakłady metalowe „Zakrzów”, które istniały na terenie starego Polaru. Wydziały znajdowały się w bunkrach przy ulicach Bierutowskiej i Kiełczowskiej. Zakłady powstały w Więcej…

Pierwsza wrocławska Bibilioteka Sąsiedzka
Publicystyka

Normalne miejsce

Biblioteka Sąsiedzka jest niczym klub dla lokalnej społeczności. Tu wszystko urzeczywistniają  ludzie. To prawdziwie oddolna inicjatywa, która powstała teraz także we Wrocławiu. W październiku lokal po zamkniętej niedawno filii biblioteki miejskiej przy Wyszyńskiego 75 został Więcej…

W 5-piętrowym schronie przy ulicy Ołbińskiej mieszczą się magazyny Muzeum Narodowego we Wrocławiu (fot. BOM)
Publicystyka

Dziś schrony nie do obrony

W największych bunkrach w mieście znajdują się magazyny sprzętu przeciwpowodziowego, galeria sztuki i magazyn Muzeum Narodowego. Podczas wojny obiekty przejęłoby wojsko. Do 2008 roku w schronie przy placu Strzegomskim znajdowały się sklepy z odzieżą i Więcej…

fot.kaj
Publicystyka

ZBĘDNA WOLNOŚĆ

Sami miłośnicy demokracji dookoła. Komitet Obrony Demokracji z tłumami ludzi na mrozie broni demokracji, Prawo i Sprawiedliwość nocami naprawia demokrację, cała reszta Polaków też pragnie demokracji, tylko niezbyt wie – której. Tak jakby demokracja była Więcej…

fot. Wanda Rutkiewicz; Machapuchare. Droga na Annapurnę 1991
Kultura

Oczami Wandy Rutkiewicz

Była znakomitą himalaistką, mistrzynią w pchnięciu kulą, siatkarką, kierowcą rajdowym. Pisała książki i współtworzyła filmy dokumentalne. Wystawa, która prezentowana jest właśnie w Domku Romańskim, odkrywa kolejny talent Wandy Rutkiewicz  – fotograficzny. Przyszła na świat w Więcej…

mat.org.
Kultura

Arcydzieła japońskiej sztuki

W Muzeum Narodowym kończy się właśnie wystawa „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”, którą warto polecić nie tylko miłośnikom Kraju Kwitnącej Wiśni.   Kto ciekaw – jeszcze zdąży, bo ekspozycja prezentowana będzie do 31 stycznia. Więcej…