Sezon pełen atrakcji
Tegoroczny sezon operowy rozpoczął się dość nietypowo, bo pod koniec sierpnia, dwoma spektaklami artystów ze Lwowa. Pierwszy, bardzo pozytywnie przyjęty przez publiczność, to widowisko baletowe „Esmeralda” z muzyką Cezarego Pagniego według powieści Wiktora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”. Drugi był prezentacją opery Verdiego „Bal maskowy” i również podbił serca wrocławskiej melomanów.
Teatr prowadzony przez dyrektor Ewę Michnik inauguruje swój sezon operą dla dzieci. Będzie to utrzymana w konwencji musicalowej „Alicja w krainie czarów” w inscenizacji i reżyserii Adama Frontczaka, z kierownictwem muzycznym Francesco Bottigliera i choreografią Bożeny Klimczak. Widowisko to najpierw zaprezentowano w Lubinie, a we Wrocławiu będzie je można zobaczyć w drugiej kolejności, czyli 15 października.
16 września rozpoczął się w teatrze przy ul. Świdnickiej I Festiwal Opery Współczesnej, który potrwa do 21 bm. W ramach tej imprezy, codziennie o godzinie 12, w foyer operowego gmachu, można się spotkać z takimi kompozytorami jak: Zbigniew Rudziński, Joanna Bruzdowicz, Tomasz Praszczałek i Mariusz Treliński – realizator „Króla Rogera”. Natomiast o godzinie 16 w Klubie Muzyki i Literatury odbywają się warsztaty kompozytorskie, a wieczorem prezentowane są spektakle tych współczesnych dzieł, które miały swoje premiery w minionym sezonie (m.in. „Figle szatana” i „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Król Roger” czy „Raj utracony”).
W grudniu czeka nas premiera „Wesela Figara” Mozarta w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego. Z kolei na styczeń 2009 zaplanowany jest „Napój miłosny” Donizettiego w reżyserii i ze scenografią Michała Znanieckiego. W lutym zobaczymy spektakl baletowy – „Don Kichot” Minkusa w choreografii Beaty Vollack, a w marcu można będzie obejrzeć premierę „Strasznego dworu” Moniuszki w reżyserii Laco Adamika. Z kolei na kwiecień jest zaplanowana opera Saint-Saensa „Samson i Dalila” w reżyserii Michała Znanieckiego. W połowie maja zostanie wystawiona „Die Frau ohne Schatten” czyli „Kobiety bez cienia” Ryszarda Straussa w reżyserii Hansa-Petera Lehmanna. Ostatnim, przedwakacyjnym wydarzeniem będzie Letni Festiwal Operowy Na Wodzie i prezentacja widowiska plenerowego na Pergoli, czyli „Giocondy” Ponchiellego w reżyserii i dekoracjach Waldemara Zawodzińskiego.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis