Sezon pełen atrakcji

Sezon pełen atrakcji

Tegoroczny sezon operowy rozpoczął się dość nietypowo, bo pod koniec sierpnia, dwoma spektaklami artystów ze Lwowa. Pierwszy, bardzo pozytywnie przyjęty przez publiczność,  to widowisko baletowe „Esmeralda” z muzyką Cezarego Pagniego według powieści Wiktora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”. Drugi był prezentacją opery Verdiego „Bal maskowy” i również podbił serca wrocławskiej melomanów.

Teatr prowadzony przez dyrektor Ewę Michnik inauguruje swój sezon operą dla dzieci. Będzie to utrzymana w konwencji musicalowej „Alicja w krainie czarów” w inscenizacji i reżyserii Adama Frontczaka, z kierownictwem muzycznym Francesco Bottigliera i choreografią Bożeny Klimczak. Widowisko to  najpierw zaprezentowano w Lubinie, a we Wrocławiu będzie je można zobaczyć w drugiej kolejności, czyli 15 października.
16 września rozpoczął się w teatrze przy ul. Świdnickiej I Festiwal Opery Współczesnej, który potrwa do 21 bm. W ramach tej imprezy, codziennie o godzinie 12, w foyer operowego gmachu, można się spotkać z takimi kompozytorami jak: Zbigniew Rudziński, Joanna Bruzdowicz, Tomasz Praszczałek i Mariusz Treliński – realizator „Króla Rogera”. Natomiast o godzinie 16 w Klubie Muzyki i Literatury odbywają się warsztaty kompozytorskie, a wieczorem prezentowane są spektakle tych współczesnych dzieł, które miały swoje premiery w minionym sezonie (m.in.  „Figle szatana” i „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Król Roger” czy „Raj utracony”).
W grudniu czeka nas premiera „Wesela Figara” Mozarta w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego. Z kolei na styczeń 2009 zaplanowany jest „Napój miłosny” Donizettiego w reżyserii i ze scenografią Michała Znanieckiego. W lutym zobaczymy spektakl baletowy  – „Don Kichot” Minkusa w choreografii Beaty Vollack, a w marcu można będzie obejrzeć premierę „Strasznego dworu” Moniuszki w reżyserii Laco Adamika. Z kolei na kwiecień jest zaplanowana opera Saint-Saensa  „Samson i Dalila” w reżyserii Michała Znanieckiego. W połowie maja zostanie wystawiona „Die Frau ohne Schatten” czyli „Kobiety bez cienia” Ryszarda Straussa w reżyserii Hansa-Petera Lehmanna. Ostatnim, przedwakacyjnym wydarzeniem będzie Letni Festiwal Operowy Na Wodzie i prezentacja widowiska plenerowego na Pergoli, czyli „Giocondy” Ponchiellego w reżyserii i dekoracjach Waldemara Zawodzińskiego.
 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*