BARWY RUIN

Wrocław, most Lessinga. Obecnie na jego miejscu stoi most Pokoju. Fot. Henry N. Cobb
Wrocław, most Lessinga. Obecnie na jego miejscu stoi most Pokoju. Fot. Henry N. Cobb

„1947. Barwy ruin” to tytuł fascynującej wystawy fotograficznej, prezentowanej właśnie w Pałacu Królewskim. Zdjęcia ukazują Polskę tużpowojenną – m.in. Warszawę, Wrocław, Szczecin, Radzymin – w trakcie odbudowy. Niecodzienne jest to, że są to fotografie barwne.

 

Prezentowane na wystawie barwne fotografie wykonał w 1947 roku Henry N. Cobb, student architektury na Harvardzie. Autor zdjęć wraz z grupą amerykańskich architektów przyjechał do Europy w ramach wyjazdu edukacyjnego World Studytour, mającego na celu zapoznanie się z planami powojennej odbudowy europejskich miast.

Artykuły, które ukazały się w amerykańskich mediach, dowodzą fascynacji uczestników wycieczki skalą projektowanej w Polsce  odbudowy, zakorzenieniem planów w przedwojennej myśli urbanistycznej oraz ogromem wykonanych w ciągu dwóch lat prac. Hermann Field – architekt i inicjator wyjazdu ­­–  napisał  w „The Journal of The American Institute of Architects”  po powrocie: „Techniki planowania i dojrzałość końcowych prac projektowych plasują moim zdaniem Polskę wyraźnie w czołówce. Zakres planowania jest całkowicie jedyny w swoim rodzaju, a wykorzystywane standardy powinny być przedmiotem zainteresowania planistów i architektów w innych krajach. Szczególnie jest to niezwykłe, gdy pamiętamy o niewielkiej liczbie fachowców pozostałych przy życiu”.

Henry N. Cobb przywiózł z tej podróży z Polski około 100 fotografii, które po raz pierwszy zostały  publicznie pokazane na wystawie  w Domu Spotkań z Historią w Warszawie w 2012 roku.

Zdjęcia pochodzą m.in. z Warszawy, Katowic, Piekar Śląskich, Szczecina, Wrocławia. Tym, co je wyróżnia wśród innych, jest kolor.

– Kolor na fotografiach z Polski w latach czterdziestych to ogromna rzadkość – zwracają uwagę autorzy wystawy, Krzysztof Jaszczyńśki i Maria Sołtys. – Najczęściej spotykane, biało-czarne zdjęcia zniszczeń powojennych oglądane współcześnie dają efekt dystansu. Kolor z kolei niweluje poczucie odległości w czasie, zwiększa wrażenie rzeczywistości zarejestrowanego obrazu.

Wśród eksponowanych fotografii znalazły się również widoki Wrocławia. W chwili zakończenia działań wojennych  niektóre dzielnice miasta były całkowicie zniszczone. Pokryte tonami gruzu ulice i zerwane mosty – symbol stolicy Dolnego Śląska, znacznie utrudniały komunikację. Mimo podjętej niemal natychmiast akcji odgruzowywania i odbudowy, przybywających do miasta nadal porażał widok wszechobecnych ruin. Taki właśnie krajobraz uchwycił swoim obiektywem Henry N. Cobb.

Wystawa potrwa do 28 czerwca.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*