3 października rozpoczął się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów. Sezon potrwa trzy miesiące, a w jego programie znajdą się spektakle najwybitniejszych europejskich twórców, filmy, spotkania z artystami, seminaria, warsztaty i wystawy. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego.
To już druga edycja festiwalu. Pierwsza odbyła się w Roku Grotowskiego 2009.
Jak podkreśla dyrektor Instytutu Grotowskiego, Jarosław Fret, sezon jest przedłużeniem programu „Masters in Residence” realizowanego w Instytucie od 2010 roku.
Tegoroczny sezon rozpocznie premierowy pokaz polskiej wersji przedstawienia „Mauzer” według Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa. Akcja utworu, inspirowanego sztuką dydaktyczną Brechta „Środek zaradczy” i estetyką japońskiego teatru nō, toczy się podczas rosyjskiej wojny domowej między bolszewikami i zwolennikami władzy carskiej.
Podczas teatralnej jesieni zaprezentowany zostanie także spektakl Eugenia Barby i Odin Teatret, „Chroniczne życie”. Przedstawienie powstało w ramach programu „Masters in Residence” w 2011 roku. Akcja „Chronicznego życia” toczy się równolegle w kilku krajach Europy po trzeciej wojnie domowej w 2031 roku.
Widzowie będą mogli uczestniczyć w otwartych zajęciach laboratoryjnych Anatolija Wasiljewa zatytułowanych „Pirandello. Szczepienie. Praktyka etiudy”. Rosyjski reżyser, który od połowy 2011 roku wraz z międzynarodową grupą aktorów prowadzi seminarium badawcze technik aktorskich, będzie pracował nad precyzyjnymi strukturami działania za pomocą narzędzi improwizacyjnych.
W ramach festiwalu Teatr Nowy z Rygi pokaże po raz pierwszy w Polsce „Miłość po łotewsku” w reżyserii Alvisa Hermanisa. Spektakl bazuje na prawdziwych historiach i wyobraźni aktorów, a autentyczne materiały zebrane w czasie wywiadów i spotkań – listy i fotografie – posłużyły aktorom w ich pracy nad rolami.
Dodatkowo, oprócz przedstawień przygotowanych przez mistrzów, będzie można zobaczyć prace zespołów i artystów regularnie współpracujących z Instytutem Grotowskiego. Będzie to m.in. „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie” Teatru ZAR – nagrodzone statuetką Herald Angel oraz nagrodą Total Theatre na tegorocznym festiwalu Fringe w Edynburgu.
Więcej informacji o projektach oraz tegorocznym programie festiwalu na www.grotowski-institute.art.pl
(red)
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis