Tydzień z fotografią

TIFF Festival || Real Fake Photography to wernisaże, spotkania z fotografami z Polski, Niemiec, Hiszpanii, pokazy filmów w Kinie Nowe Horyzonty oraz warsztaty w ramach Szkoły Druku ILFORD. Uroczysta inauguracja odbędzie się w Muzeum Współczesnym Wrocław już 18 października o godzinie 19.00.

W ramach festiwalu zaplanowano 4 sekcje: Program Główny, Photographer’s Choice, Debiuty oraz Publikacje, a także kilka wydarzeń towarzyszących. 

– Tegoroczny TIFF poświęcony jest w całości mock-fotografiom, czyli projektom pokazującym tzw. realną fikcję – wyjaśnia Franciszek Ammer, koordynator sekcji Publikacje TIFF Festival. – Jest to niezwykle ciekawa forma ekspresji artystycznej, ponieważ pozwala wciągnąć odbiorcę w dialog z artystą i zaangażować go we wspólne odkrywanie rzeczywistości. To też próba zachęcenia odbiorcy do spojrzenia na daną historię z innej perspektywy. 

W ramach sekcji Program Główny będzie można obejrzeć projekty polskich i zagranicznych artystów, takie jak „The Afronauts” autorstwa Cristiny de Middel, „Polaroidy” Pawła Fabjańskiego, „Fake Fake Art” Andreasa Schmidta oraz projekt zatytułowany „Obcy” Michała Matejko, a także spotkać się ze wszystkimi zaproszonymi przez organizatorów gośćmi, oczywiście w przestrzeni wrocławskiego Muzeum Współczesnego.

W Muzeum Współczesnym Wrocław będą miały miejsce również wydarzenia, zaplanowane w ramach sekcji Publikacji. W tym roku festiwalowe książki zostały wytypowane przez Michaela Kominka. Jednym z najważniejszych punktów tej części programu będzie premiera długo wyczekiwanej, pierwszej polskiej publikacji na temat historii fotografii pióra Lecha Lechowicza po tytułem „Historia Fotografii 1839-1939, cz. I”.

Z kolei Photographer’s Choice to projekcje filmów wybranych przez dwóch światowej sławy fotografów, Aleca Sotha i Joana Fontcubertę. Słynny „Paris, Texas” w reżyserii Wima Wendersa, a także „La Jetée” Chrisa Markera i „Faceless” Manu Luksch, zostaną pokazane w Kinie Nowe Horyzonty 19 i 20 października. Każdorazowo przed projekcjami, wyświetlony zostanie materiał video nagrany specjalnie na tę okazję przez artystów. Fotografowie opowiedzą publiczności o swoich filmowych wyborach w kontekście własnej twórczości.

Uczestnicy sekcji Debiutów zmierzyli się w tym roku z tematem przewodnim festiwalu – „Real Fake Photography” (tzw. realna fikcja, czyli fotografia nawiązująca do dokumentu, ale nim niebędąca). Prace Magdaleny Kulak, Katarzyny Zolich, Wojciecha Skrzypczyńskiego, Adriana Lacha i Kacpra Stolorza będzie można zobaczyć w trzech miejscach we Wrocławiu: w Muzeum Współczesnym Wrocław, Galerii U oraz Centrum Kultury Agora.

 Program TIFF Festival przewiduje również wydarzenia towarzyszące, w tym wernisaże we Wrocławskiej Szkole Fotografii AFA, w Klubie Firlej czy warsztaty prowadzone przez Szkołę Druku ILFORD. 

Więcej informacji na stronie: www.tiffcollective.pl

(red)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*