Awers i rewers

W Muzeum Architektury trwa wystawa „Awers/rewers”, prezentująca dorobek jednego z najwybitniejszych polskich architektów awangardowych, Bohdana Lacherta.

 

Dzieła Lacherta zaliczane są do awangardy architektonicznej II Rzeczpospolitej. Wraz z Józefem Szanajcą stworzył wyróżniającą się pracownię „Lachert&Szanajca”. Choć kojarzony jest głównie z Warszawą (projektował między innymi kamienicę Funduszu Emerytalnego BGK, kamienicę Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych czy budynki na osiedlu Żoliborz w latach 30.), był też zaangażowany w realizację tak ważnych modernistycznych przedsięwzięć jak budowa Gdyni.

Po wojnie został powołany przez Główną Komisję Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce na stanowisko biegłego do oceny zniszczeń stolicy. Pracował jako kierownik Wydziału Architektury i Inżynierii w Biurze Odbudowy Stolicy. Promował budownictwo eksperymentalne z gruzobetonu, którego przykładem jest m.in. gmach PKO przy ulicy Marszałkowskiej 124. Był też autorem koncepcji budowy na gruzach warszawskiego getta osiedla Muranów Południowy (która po wprowadzeniu socrealizmu została zmodyfikowana).

Na wystawie zobaczymy projekty i rysunki, makiety, rzeźby, archiwalne fotografie, a nawet prototypy i patenty mebli, a wszystko to uzupełnione o materiały filmowe, wywiady z architektem i jego bliskimi oraz okładki książek i teksty Lacherta.

Wystawa potrwa do 2 kwietnia.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*