Księgarnia Hiszpańska. Adios?

Działający w Zaułku Solnym ośrodek kultury po raz drugi walczy o utrzymanie. Tym razem także chodzi o pieniądze. „Wygórowany” czynsz ma pójść w górę. Gospodyni, chcąc temu zapobiec, zbiera podpisy, by przekonać właściciela budynku do renegocjacji umowy.

„Los Księgarni Hiszpańskiej nadal niepewny, jakieś rozmowy trwają, my jeszcze nic nie wiemy…” — głosił wpis z 8 sierpnia.

Gospodyni klubokawiarni przez kilka lat wynajmowała lokal za 20 zł za metr kwadratowy. 1 sierpnia umowa wygasła. Nowa ma być podpisana nie z gminą, która do tej pory była pośrednikiem, a z bezpośrednio z właścicielem – Uniwersytetem Wrocławskim. Uczelnia zaproponowała trzy razy większą cenę najmu.

Nie do udźwignięcia

Na taką propozycję szefowa Hiszpańskiej przystać nie może, ponieważ „dla kameralnego i kulturalnego miejsca niemożliwe jest uzbieranie tak wysokiej kwoty.”

Takie wyjaśnienie czytamy w petycji elektronicznej pod hasłem Uratujmy Księgarnię Hiszpańską! „Zbieramy podpisy w celu przekonania Uniwersytetu Wrocławskiego do renegocjacji warunków, a co za tym idzie – do obniżenia czynszu, który pozwoliłby lokalowi na dalsze funkcjonowanie. Jeśli obecna stawka nie zostanie zmieniona, księgarnia będzie musiała zostać zamknięta.”

Petycję podpisało 2,5 tys. osób. Nie tylko z Wrocławia i okolic. Hiszpańską chcą ratować goście z dalszych miast, a także obcokrajowcy z Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Norwegii czy Kanady. Podpisują, bo nie wyobrażają sobie miasta bez niej: „Zawsze byłam dumna, że znalazła swoje miejsce we Wrocławiu.. Jako kulturoznawcy zorganizowaliśmy w jej gościnnych progach wiele dyskusji, seminariów, spotkań. To tu poznawały się różne osobistości świata nauki i literatury. Księgarnia była zawsze częścią naszego uniwersyteckiego życia i musi tak być nadal — czytamy w uzasadnieniu jednego z podpisów. Przy innym: „To kultowe miejsce i jedyne w swoim rodzaju na mapie Wrocławia. Prowadzi je kompetentna i właściwa osoba. Są spotkania dla dzieci, koncerty, i wiele, wiele innych wydarzeń, na które przybywają tłumnie mieszkańcy Wrocławia chcący poznać iberyjskie klimaty.” I jeszcze pytanie: „Ile niezależnych księgarni zostało we Wrocławiu? To ważny ośrodek kultury zajmujący się upowszechnianiem języków romańskich.”

Hiszpańska jest importante, pero

Tomasz Sikora, kierownik ds. komunikacji UWr przekonuje, że uczelnia jest świadoma miejsca Hiszpańskiej na mapie kulturalnej Wrocławia. Podkreśla współpracę z naukowcami oraz otwartość na studentów z zagranicy. — Ale uniwersytet jako instytucja publiczna jest prawnie zobligowany do dbania o finanse publiczne. Ekspertyzy i opinie prawne, także takie, które otrzymaliśmy z ministerstwa, wręcz zabraniają dysponentowi mienia publicznego stosowania wycen innych niż rynkowe — argumentuje na łamach portalu Tuwroclaw.com. — Niemniej szukamy rozwiązania, także rozmawiając z wrocławskim magistratem, który mógłby tu być niejako pośrednikiem, tak jak działo się to do tej pory. Chcemy, by Księgarnia Hiszpańska kontynuowała działalność, ale nie możemy działać w sprzeczności z ekspertyzami prawnymi — oznajmia.

Od tej wypowiedzi sprawa nie posunęła się znacząco naprzód. — Władze Uniwersytetu Wrocławskiego zapoznają się z ekspertyzami prawnymi i szukają obecnie rozwiązania, które będzie optymalne dla wszystkich stron — mówi nam dr Katarzyna Uczkiewicz. 

Pracownicy księgarni są przekonani, że biorąc pod uwagę wieloletnią współpracę z uczelnią, partnerzy dojdą do porozumienia. W przeciwnym razie Hiszpańska zniknie, co – zdaniem gospodarzy – byłoby ogromną stratą zarówno dla turystów, dla których jest punktem informacji, jak i dla mieszkańców.

Zbiórka w sieci – 2021

Księgarnię już raz udało się uchronić przed zamknięciem. W szczycie pandemii kołem ratunkowym były pieniądze kilkuset fundatorów, którzy przekazali ponad 43 tys. zł. Właścicielka, Ewa Malec, prosiła wtedy o datki, bo nie stać ją było na opłacenie pracowników, składek oraz „wygórowanego” czynszu. Napisała, że musiała dorabiać jako kurier, zaopatrzeniowiec i cukiernik.

Działająca w Zaułku Solnym od 9 lat Hiszpańska jest czymś więcej niż księgarnią. To także ośrodek kultury, edukacji i informacji turystycznej. Organizuje wydarzenia z udziałem studentów i wykładowców, imprezy towarzyszące konferencjom naukowym, dyskusje, prezentacje i koncerty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*