Literackie smaki

Od 3 do 6 grudnia w zabytkowych wnętrzach Muzeum Architektury oraz w Galerii BWA zagoszczą Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. Będzie to już osiemnasta edycja tego wydarzenia.

Tradycyjnie, targi rozpoczną się od  rozstrzygnięcia Konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”.

Tegoroczną nowością jest wprowadzenie tematu przewodniego „Dzieło w dziele, czyli książka dobrze ubrana”. Dlatego jedną z imprez towarzyszących wydarzeniu będzie nietypowa wystawa na wrocławskim Rynku, prezentująca okładki, z których zostanie usunięta warstwa tekstowa (tytuł, autor, itd.), co pozwoli to wyeksponować  grafikę stanowiącą oprawę książki. Taka wystawa, jak mają nadzieję organizatorzy, zachęci do dyskusji na temat projektowania okładek oraz łączenia grafiki z tekstem.

Ważnym elementem towarzyszącym wydarzeniu jest  Salon Angelusa, w którym czytelnicy będą mieli wyjątkową okazję spotkania się z siedmioma finalistami Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Przypomnijmy, że dotychczas nagrodę tę otrzymali: Peter Esterhazy, Martin Pollack oraz Jurij Andruchowycz. 20 października Jury spośród czternastu półfinalistów wybrało następujące pozycje: „Adam Kłakocki i jego cienie” Ihara Babkou, „Sąsiedzi i ci inni” Oty Filipa, „Bambino” Ingi Iwasiów, „Ruta Tannenbaum” Miljenko Jergovicia, „Powrót do domu” Bernharda Schlinka, „Przypadki inżyniera ludzkich dusz” Josefa Škvorecký’ego i „Gulasz z turula” Krzysztofa Vargi. Wśród finalistów znalazło się więc dwóch Polaków oraz dwóch Czechów. Jak wspomnieli niektórzy członkowie jury, do finałowej siódemki nie weszły natomiast inne doskonałe książki, takie jak: „Matki”, „Pieniądze od Hitlera” i „Fabryka Muchołapek”.  Ogłoszenie wyników oraz gala wręczenia nagrody odbędzie się 5 grudnia podczas WPDK.

W  Muzeum Architektury oraz w Galerii BWA można będzie spotkać się z wieloma autorami. Do Wrocławia przyjedzie Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, laureat Literackiej Nagrody NIKE, z czytelnikami spotka się też  Olga Tokarczuk, której nowa  powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” ukaże się na początku grudnia. Swój udział w promocjach zapowiedzieli także m.in.  prof. Janusz Degler, autor książki „Witkacego portret wielokrotny” oraz  Adam  Zamoyski, autor publikacji „Warszawa 1920”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*