W Muzeum Archeologicznym trwa wystawa „Domasław. Nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza”, będąca pokłosiem wielkich wykopalisk, jakie prowadzono pod Wrocławiem siedem lat temu, w związku z budową obwodnicy.
O badaniach prowadzonych przez zespół Instytutu Archeologii i Etnologii PAN pisaliśmy w naszej gazecie (tekst „Groby i uczeni”) w 2007 roku tak: „mimo iż prace ciągle trwają, już teraz można mówić o sensacji (…) Prawdziwą rewelacją okazało się odkrycie cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza – ok. 750 do 400 p.n.e. – w tym kilkunastu grobów ciałopalnych, bardzo bogato wyposażonych, należących, jak można przypuszczać, do arystokracji rodowej. Znaleziono w nich bogato zdobioną, malowaną ceramikę, z motywami rytymi, często o magiczno-kultowym charakterze, a także ozdoby, naszyjniki, bransolety, zapinki z żelaza i brązu, koraliki z bursztynu i szkła oraz fragmenty oręża – siekierki, groty, noże. Za najcenniejsze znalezisko uznano miecz żelazny, tzw. długi miecz typu halsztackiego, odkryty w jednym z grobów. Bogate wyposażenie odsłoniętych grobów świadczy, że tereny te już blisko trzy tysiące lat temu należały do cywilizacyjnego centrum ówczesnej Europy”.
Odkrycia na stanowisku archeologicznym w Domasławiu były istotne także z innego powodu – wykazały, że właśnie w tym okresie na Śląsku, po raz pierwszy w pradziejach, zaczęło się powolne rozwarstwianie i różnicowanie społeczności.
Dziś mamy możliwość obejrzenia dokładnie znalezionych tam skarbów.
Wystawa potrwa do 15 lutego.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis