We wrocławskim Muzeum Etnograficznym przy ul Traugutta trwa wystawa z okazji 40-lecia pracy Ryszarda Mazura. Ten najbardziej znany wrocławski artysta-kowal jest autorem między innymi misternie kutych latarń, bram i krat na Starym Mieście. Jest też jednym z nielicznych twórców używających w kuźni tradycyjnych technik, a także dawnych narzędzi, często sprzed wieku.
Wystawa zatytułowana „METAL – MAZUR – METAL. Natura kutego żelaza” jest prezentacją dokonań rodzinnego duetu: Ryszarda Mazura i jego córki Agnieszki, absolwentki wrocławskiej ASP na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w pracowni prof. Leona Podsiadłego, która od kilku lat zajmuje się projektowaniem kutych w metalu prac swojego ojca.
Prace Ryszarda Mazura są doskonale znane wrocławianom – to on jest autorem pięknych latarni w okolicy wrocławskiego Rynku, fontanny ze smokiem na placu Solnym, czy ozdobnych krat w budynku ZUS-u przy ul Pretficza we Wrocławiu. Jest jednym z nielicznych twórców używających w kuźni tradycyjnych metod i dawnych narzędzi, co pozwala na osiągnięcie wyjątkowych artystycznie efektów. Stosuje również dość niezwykłą i mało znaną nawet wśród kowali metodę formowania metalu przy pomocy wody. Odkrył, że woda może czasem zastępować uderzenia młotem i właśnie w ten sposób tworzył elementy rzeźby „Wrocławianin”.
Artysta sam wykonuje poszczególne dzieła, ale tworzy je też wspólnie z córką. Można więc powiedzieć, że metal w szczególny sposób połączył Mazurów. Na wystawie można zobaczyć 30 prac tego niezwykłego artystycznego duetu, z lat 2008-2011, między innymi: kute w metalu meble, naczynia, kwiaty, fantazyjne zamki z kluczami, klamki, statuetki, misternie wykonane kraty. Słowem, jest tu co oglądać, bo autorskiej parze rodzinnej nie brak pomysłów.
Jak mówi pan Ryszard, pewną odskocznią dla niego od pracy kowalskiej są otaczające go na wsi w Wojnowie (tam mieszka), zwierzęta. One również bywają inspiracją twórczą.
Dzieła Ryszarda i Agnieszki Mazurów można oglądać do 31 lipca br.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis