Piękny jubileusz

To był niezwykle uroczysty wieczór. W odnowionych wnętrzach domu kultury „Bakara” spotkało się grono szacownych jubilatów i zaproszonych gości, by  wspólnie uczcić imponujący jubileusz – 6 lutego spółdzielnia „Metalowiec” świętowała swoje 50. urodziny.

Uroczystość połączono z otwarciem świeżo zmodernizowanego domu kultury. Prace remontowe trwały kilka lat, ale efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Nowa „Bakara” to w pełni nowoczesny, świetnie wyposażony klub, posiadający multimedialną, profesjonalną salę widowiskową (to właśnie tam odbyły się uroczystości jubileuszowe) oraz bogate zaplecze. Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości, w klubowym hallu goście mieli okazje zapoznać się z historią spółdzielni, fragmentami starych kronik, albumów, wywiadów, przedruków lokalnej prasy – specjalnie na tę okoliczność wybranych z przepastnych spółdzielczych archiwów – które uświadamiały, jak bogate i różnorodne były te minione lata.

Spotkanie otworzył przewodniczący Rady Nadzorczej spółdzielni, Wojciech Wąs, witając zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. Zdzisław Średniawski, wicewojewoda wrocławski, Jerzy Jankowski, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej, dyrektorzy współpracujących ze spółdzielnią banków, przedstawiciele firm komunalnych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół ZS nr 3 i SP nr 109, a przede wszystkim ci, bez których „Metalowca” po prostu by nie było: założyciele spółdzielni, najstarsi członkowie, długoletni działacze samorządowi i pracownicy spółdzielni. 

 To o ich bezinteresownej, ciężkiej pracy wspominał prezes Jerzy Kruk w swoim wystąpieniu, wskazując, że o sukcesie spółdzielni decydują zawsze i przede wszystkim ludzie – członkowie, pracownicy, przedstawiciele organów samorządowych.  I przypominał prezes Kruk, jak to z małej przyzakładowej spółdzielni w ciągu niespełna kilkunastu lat stał się „Metalowiec” jedną z największych spółdzielni mieszkaniowych we Wrocławiu. Oraz to, jak na początku lat 80.  członkowie spółdzielni jako pierwsi zdecydowali się na podział swoich zasobów, bo  wymagały tego racje ekonomiczne i strategiczne (wówczas wydzieliły się ze spółdzielni SM „Kąty Wrocławskie” i SM „Nowy Dwór”). A także i to, że – również po pioniersku –  to właśnie „Metalowiec”  rozpoczął budowę domków jednorodzinnych (a były to głębokie lata 70.), łamiąc stereotyp spółdzielni – wielkiej płyty i udowadniając, że tego typu budownictwo w spółdzielczości mieszkaniowej jest możliwe.  

Prezentacji dopełniły przezrocza ilustrujące najnowsze dzieje spółdzielni: spółdzielcze inwestycje (budynki przy ul. Różanej oraz Szwedzkiej), sukcesywnie prowadzone prace modernizacyjne (docieplanie budynków,  demontaż acekolu), unowocześnienie i usprawnienie jej pracy (uruchomienie Centrum Obsługi Mieszkańców, uzyskanie certyfikatu jakości w zarządzaniu i administrowaniu ISO 9001:2000).

-To wszystko możliwe było tylko dzięki naszej wzajemnej współpracy – mówił prezes Kruk. – Za tę gotowość do działania, dobrą wolę i starania  chciałbym wszystkim serdecznie podziękować. Mam nadzieję, że wręczone dziś odznaczenia państwowe, spółdzielcze oraz nasze honorowe medale 50-lecia będą choć w części symboliczną za to zapłatą.

Odznaczeniami państwowymi za wzorowe wykonywanie swoich obowiązków uhonorowano dwudziestu jeden szczególnie zasłużonych pracowników spółdzielni: piętnastu z nich otrzymało medale złote, sześciu – medale srebrne. Odznaczenia wręczał wicewojewoda Zdzisław Średniawski. Postanowieniem ministra infrastruktury Złotą Odznakę Zasługi dla Budownictwa otrzymał prezes spółdzielni, Jerzy Kruk. Odznaką „Zasłużony działacz ruchu spółdzielczego”, przyznawaną przez Krajową Radę Spółdzielczą, odznaczono czterdziestu długoletnich działaczy. Z okazji 50-lecia spółdzielni ustanowiono też specjalne medale honorowe, którymi uhonorowano pięćdziesięciu dwóch członków samorządu spółdzielczego oraz długoletnich partnerów spółdzielni – Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane, od lat związane ze spółdzielnią, banki PKO BP, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, przez lata wspierające spółdzielnię, szczególnie w zakresie kredytowania remontów i inwestycji, przedsiębiorstwa Alba, Fortum, MPWiK, zaprzyjaźnione szkoły ZS nr 3 i SP nr 109, Szczep Harcerski „Nysa”, parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Muchoboru Małego – za współdziałanie  w wychowaniu dzieci i młodzieży oraz konsolidację osiedla – telewizję kablową Vectra oraz – o czym szczególnie miło nam donieść – „Gazetę Południową”.

Po tej oficjalnej części przyszedł czas na gratulacje i powinszowania – były więc kwiaty, puchary, bardzo wiele ciepłych słów i życzenia kolejnych lat sukcesów w działalności spółdzielczej. Tę miłą atmosferę dopełnił występ artystów Jadwigi i Tadeusza Kutów z Teatru Nasz, którzy blisko godzinę bawili publiczność swoim przeplatającym wątki liryczne i kabaretowe przedstawieniem.

Uroczystość zakończyła się – jak na 50-lecie przystało – symboliczną lampką szampana i jubileuszowym tortem, a potem był już czas na indywidualne rozmowy w kuluarach, na wspominki i na anegdoty – aż do późnego wieczora. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*