Kolejna gratka dla miłośników twórczości Virginii Woolf. Dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka na półki księgarskie trafia wreszcie pierwsze polskie wydanie „The Voyage Out”, debiutu powieściowego pisarki z 1915 roku.
Woolf – ceniona za tak znakomite literacko książki jak „Pani Dalloway”, „Między aktami” czy „Fale” – rozpoczyna tutaj dopiero swoją przygodę z wielką literaturą, nic więc dziwnego, że „Podróż w świat” wydaje się najbardziej konwencjonalną z jej powieści. Fabułę da się streścić w kilku słowach: dwudziestoczteroletnia Rachel Vinrace wybiera się w morską podróż do Ameryki Południowej. W trakcie rejsu edukacją młodej kobiety zajmuje się jej ciotka, Helen, która pragnie nauczyć ją „jak żyć”. Gdy docierają do Santa Marina, miasteczka na wybrzeżu kontynentu, Rachel i Helen poznają grupę angielskich emigrantów. Wśród nich jest młody, wrażliwy Terence Hewet, początkujący pisarz, w którym Rachel się zakochuje. Ich miłość jednak nie jest możliwa…
Choć debiutancka powieść daleka jest jeszcze od doskonałości i nie przypomina w niczym późniejszych eksperymentów literackich, które tak rozsławiły Virginię Woolf – napisana jest błyskotliwie i z wdziękiem. Jej lektura może być więc prawdziwą przyjemnością – szczególnie dla tych, którzy ciekawi są jak ewoluowała twórczość genialnej brytyjskiej pisarki.
Virginia Woolf, „Podróż w świat”, tłum. Michał Juszkiewicz, Prószyński i S-ka
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis