Szlachetne zdrowie

W Muzeum Narodowym trwa wystawa „Szlachetne zdrowie…”, przygotowana z okazji 200 rocznicy powstania medycyny uniwersyteckiej we Wrocławiu. Wśród eksponatów są pomoce naukowe, dawne sprzęty lekarskie i apteczne, w tym wielkie ceramiczne naczynie przeznaczone na „Mithridatium” czyli najsłynniejszy lek wszechczasów, stosowany od starożytności do XVIII w. i uznawany za panaceum na wszelkie trucizny, a także na wrzody, suchoty, bezpłodność, melancholię.

 Atrakcją wystawy są niezwykle rzadkie modele anatomiczne z kości słoniowej oraz specjalnie wypożyczone na tę wystawę z wrocławskiej Akademii Medycznej woskowe mulaże (odlewy) dermatologiczne m.in. twarzy trędowatego.
Specjalnie z tej okazji muzealna biblioteka udostępni starodruki związane z medycyną: druk okolicznościowy z 1640 r. upamiętniający uzyskanie tytułu doktora filozofii i medycyny przez Christiana Neomeniusa, lekarza z Brzegu Opolskiego, książkę „Chirurgia Curiosa” z 1699 r. M.G. Purmanna, Ślązaka, chirurga armii brandenburskiej, który wykonywał m.in. cesarskie cięcia, trepanacje, tracheotomie. Na dawnych grafikach można zobaczyć stosowane przed laty terapie jak puszczanie krwi i lewatywę, a także nieistniejące dziś wrocławskie szpitale – św. Elżbiety, Ducha Świętego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*