Drogowskazy Kariery to organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów ogólnopolski projekt edukacyjny, mający pomóc studentom w poszukiwaniu własnej drogi rozwoju, a co za tym idzie – w kształtowaniu własnej przyszłości. Drogowskazy Kariery odbywają się corocznie w wielu ośrodkach akademickich w Polsce – w tym roku cykl bezpłatnych szkoleń, warsztatów, wykładów i case studies wystartował już 12 marca i potrwa do 23 marca.
Wszystko zaczęło się w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej, gdzie członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów postanowili stworzyć projekt, który pomógłby studentom odnieść sukces na rynku pracy. Wówczas, w 2007 roku, Drogowskazy Kariery organizowało jedynie kilka osób. Z czasem zwiększała się liczba organizatorów, regionów podejmujących wyzwanie, a co za tym idzie – liczba oferowanych warsztatów oraz uczestników programu. Tym sposobem tegoroczna edycja Drogowskazów odbędzie się w dziesięciu regionach, a jego przygotowaniem zajmują się członkowie NZS-u aż 23 uczelni.
Wrocław najlepszy
Podstawą Drogowskazów Kariery są szkolenia i case studies. Firmy, które NZS zaprasza do współpracy, przeprowadzają na uczelniach zajęcia o określonej tematyce. Zadaniem studentów jest rozwiązanie konkretnych problemów pod czujnym okiem specjalistów z danej branży. Ta forma pozwala młodym ludziom nabyć praktyczne umiejętności, które będą niezbędne w ich przyszłym życiu zawodowym. W ramach programu organizowane są również panele dyskusyjne, na których znane osoby ze świata biznesu, polityki, mediów, rozrywki opowiadają o swoich doświadczeniach, oraz prezentacje branżowe, podczas których zaproszone firmy przedstawiają swój profil działania, a studenci, zainteresowani zdobyciem w nich pracy, informowani są o wymaganiach wobec kandydatów czy umiejętnościach, które muszą posiadać.
Zeszłoroczna edycja Drogowskazów Kariery we Wrocławiu składała się z rekordowej liczby szkoleń – odbyło się ich ponad 60, czyli najwięcej w skali kraju. Studenci mogli zagrać w grę inwestycyjną i stworzyć według wskazówek fachowych doradców swoje profesjonalne portfolio zawodowe. Dzięki warsztatom z elementami Assessment Centre uczyli się, jak zachować się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dowiadywali się, jak założyć i prowadzić stowarzyszenie, poznawali pracę adwokata i notariusza od podszewki, planowali budżet domowy, „gotowali” idealne wiadomości radiowe, rozmawiali w języku migowym… a nawet przekonali się, na czym polega praca konsultanta ślubnego i wolontariat przy ochronie zwierząt! Jakby tego było mało – mogli wziąć udział w prezentacjach branżowych i szkoleniach umiejętności miękkich. Uczyli się, jak radzić sobie ze stresem i jak prowadzić negocjacje. Nie ominęły ich nawet opowieści o karierze na scenie kabaretowej – gościem specjalnym edycji wrocławskiej był kabaret Neo-nówka.
Na ubiegłoroczne szkolenia zapisało się ponad 2 000 osób – czy tegoroczna edycja Drogowskazów powtórzy sukces sprzed roku? Niebawem się przekonamy.
Dopasowani do studenta
W ramach edycji Drogowskazów Kariery 2012 we Wrocławiu NZS przygotował gamę szkoleń z różnych branż. Wśród nich znajdują się takie dziedziny jak: IT, marketing oraz reklama, finanse (a w ramach nich giełda, banki), Human Resources, techniki NLP, zarządzanie, doradztwo i media. Na pewno znajdą też coś dla siebie studenci poszukujący wiedzy na temat autoprezentacji, przygotowywania spotkań biznesowych, budowania zespołu, automotywacji, a nawet organizacji imprez. Przewidziano także spotkania poświęcone ważnym dziś tematom social media oraz dziennikarstwu internetowemu. Specjaliści odpowiedzą na pytania, jak inwestować pieniądze, pozycjonować strony internetowe, czym jest personal branding w mediach społecznościowych, jak wygląda marketing w kulturze i w reklamie, jak założyć własną firmę?
Jedno jest pewne – projekt po raz kolejny dostarczy wiedzy na temat wymagań, które powinien spełniać przyszły pracownik, jeśli swoją karierę wiąże z konkretną branżą i pozwolą określić indywidualne predyspozycje do wykonywania określonego zawodu.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne, a Niezależne Zrzeszenie Studentów kieruje się hasłem „ściśle dopasowani do studenta” – tematyka szkoleń wybierana jest na postawie opinii samych studentów, a więc idealnie odpowiada ich potrzebom i zainteresowaniom. Najważniejsze jest jednak to, że projekt umożliwia kontakt z pracodawcami, zapoznanie się z ofertą praktyk oraz staży w ich firmach, poznanie specyfiki poszczególnych profesji, a przede wszystkim świadomy wybór przyszłej ścieżki zawodowej.
Informacja o zapisach na stronach:
www.drogowskazykariery.pl
Odwiedź również: www.nzs.ue.wroc.pl oraz www.nzsuwr.org
Znajdź nas na FB! Drogowskazy Kariery – Wrocław.
Honorowy patronat nad projektem objęli: Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis