5 grudnia zakończyły się 19. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. To czterodniowe literackie święto zgromadziło w Muzeum Architektury ponad setkę wydawców oraz tysiące czytelników.
Targom, jak co roku, towarzyszyło szereg spotkań autorskich i wieczorów literackich oraz wystaw. Z czytelnikami spotkali się m.in. Piotr Sommer, tegoroczny laureat nagrody Silesiusa czy Marcin Kurka – laureat nagrody Kościelskich 2010, a także Olga Tokarczuk czy Nikołaj Iwanow, autor głośnej książki „Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy”. Warto dodać, że ten Rosjanin, autor ponad stu prac naukowych, członek grupy dysydentów za czasów ZSRR, mieszka od pewnego czasu pod Wrocławiem i jest profesorem historii Uniwersytetu Opolskiego.
Wydawnictwo Karta zaprosiło na NIEGASNĄCE. Portrety kobiece, a wydawnictwo BOSZ na Art Color Ballet – wystawę fotografii z premierowego albumu pod tym samym tytułem, prezentującego dokonania krakowskiej grupy baletowej. W BWA Awangarda wydawnictwo Format zorganizowało Chopin na toy piano – wystawę miniaturowych pianin, klawesynów i szpinetów; były wśród nich i te, które wzięły udział w sesji nagraniowej zjawiskowej płyty Małe Instrumenty grają Chopina.
Tradycyjnie, pierwszego dnia targów wręczono nagrody w konkursie na Najlepszą Książkę Roku o Pióro Fredry. Decyzją jury „za wielkie walory dokumentacyjne i najwyższy standard badawczy, za odsłonięcie fragmentu najnowszej historii polskiej kultury i ukazanie jej wybitnych postaci w ich zwyczajności” tytuł Książki Roku 2010 otrzymały „Listy” Marii Dąbrowskiej i Jerzego Stempowskiego wydane przez Towarzystwo Więź oraz Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską.
Punktem kulminacyjny weekendu literackiego był odbywający się po raz piąty finał konkursu o Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Węgier György Spiró za książkę „Mesjasze”. Na deskach Capitolu prezydent Rafał Dutkiewicz wręczył laureatowi statuetkę autorstwa Ewy Rossano oraz nagrodę pieniężną w wysokości 150 tysięcy złotych, ufundowaną przez Miasto Wrocław. Już po raz drugi organizatorzy wyróżnili też najlepszego tłumacza zgłoszonych książek. Została nim tłumaczka „Mesjaszy” – Elżbieta Cygielska.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis