Dobre Książki we Wrocławiu

6 grudnia zakończyły się trwające cztery dni 18. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. W tym roku targi odwiedziło blisko 20 tys. osób, czyli o 4 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Wystawcy nie mieli więc powodów do narzekań. Cieszy szczególnie to, jak podkreślają organizatorzy, że na targach zaczęły pojawiać się wydawnictwa małe, niszowe – jak Rita Baum, Szarlatan, czy Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley, które zaprezentowało m.in. „Dzieje Piotrowe”, książkę opisującą życie wrocławskiej legendy Piotra Włostowica, wykonaną średniowiecznymi metodami.

 
Promocjom, jak co roku, towarzyszyły też spotkania z autorami i wydawcami (w tym roku odbyło się ich prawie sto).

Pierwszego dnia Promocji rozstrzygnięto konkurs na najlepszą Książkę Roku o „Pióro Fredry”. Zaszczytny tytuł oraz statuetkę (autorstwa Agnieszki Leśniak) zdobyła pozycja „Ach! Plakat filmowy w Polsce” Doroty Folgi-Januszewskiej, wydana przez BOSZ, przedstawiająca zarys dziejów plakatu filmowego w naszym kraju. Ilustracją opowieści Doroty Folgi-Januszewskiej jest ponad 530 wybitnych polskich plakatów filmowych, często inspirowanych malarstwem, grafiką i sztuką filmową. Przyznawana od kilku lat nagroda księgarzy „Witryna” trafiła z kolei do Wydawnictwa Dolnośląskiego z Grupy Wydawniczej Publicat S.A. za książkę „Przed Świtem” Stephenie Meyer.

W trakcie trwania Promocji, podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol, ogłoszono również  zwycięzcę Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Statuetka oraz czek na 150 tys. złotych trafiły  w ręce Josefa Škvorecky’ego  za książę „Przypadki inżyniera ludzkich dusz”. Autor pochodzi z Náchodu, jest prozaikiem, doktorem filozofii, tłumaczem literatury anglojęzycznej i wydawcą. Od 1969 mieszka w Kanadzie. „Przypadki” – opus magnum Škvorecky’ego –  ze starymi tematami życia, kobiet, losu, marzeń, klasy robotniczej, tajniaków, miłości i śmierci to opowieść o Czechach drugiej połowy XX wieku. W tym roku, po raz pierwszy w ramach konkursu, nagrodzony został także tłumacz zwycięskiej książki. 10 tys. złotych, nagrodę dla Andrzeja S. Jagodzińskiego, ufundowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*