Europejskie Dni Dziedzictwa

EDD
fot. materiały organizatorów

 

Rejs po Odrze galarami, zwiedzanie odrestaurowanego zamku w Goli Dzierżoniowskiej i domów przysłupowych w polskiej części Górnych Łużyc oraz wizyta w Chacie Walońskiej to tylko niektóre z atrakcji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku.

 

Odbywające się co roku we wrześniu Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, którego celem jest promocja unikatowych zabytków oraz rozbudzanie zainteresowanie historią własnego regionu. Wszystkie imprezy odbywające się w ramach EDD są bezpłatne, a wielu organizatorów udostępnia w tym czasie miejsca na co dzień niedostępne dla turystów.

Tegoroczne EDD odbywają się pod hasłem Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Koordynatorem regionalnym na Dolnym Śląsku zostało wrocławskie Muzeum Narodowe, a konkretnie jego oddział – Muzeum Etnograficzne. Do udziału zgłosiło się około 100 organizatorów, wśród nich: zamki, pałace, muzea, domy kultury, biblioteki, fundacje, a po raz pierwszy także  Kraina Domów Przysłupowych, Społeczne Mobilne Muzeum Militariów i Oleśnicki Dom Spotkań z Historią.

– Jedną z największych atrakcji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa będzie możliwość zwiedzenia 33 domów przysłupowych – mówi Agnieszka Szepetiuk-Barańska, koordynatorka EDD na Dolnym Śląsku. – Ten typ architektury występuje na terenach Górnych Łużyc, na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim. Charakterystyczne dla niego elementy konstrukcyjne to drewniane słupy okalające izbę na parterze i podtrzymujące ciężar górnych kondygnacji. Podczas EDD można będzie zwiedzić zarówno domy przysłupowe ogólnodostępne (mieszczą się w nich muzea, restauracje, hotele), jak również domy prywatne, które na co dzień nie są udostępniane dla zwiedzających.

Biorące po raz pierwszy udział w EDD Społeczne Mobilne Muzeum Militariów we Wrocławiu zaprasza do zwiedzania wnętrza bunkra i wojskowego obozu polowego, natomiast otwarty na początku tego roku Oleśnicki Dom Spotkań z Historią organizuje spacer wzdłuż rzeki Oleśnicy. W Karpaczu można będzie zobaczyć wystawę „Skarbiec Ducha Gór” prezentującą dziedzictwo kulinarne, rzemieślnicze i artystyczne regionu, natomiast w Szklarskiej Porębie obejrzeć Chatę Walońską i poznać historię sprowadzenia Walonów w Karkonosze.

Mieszkańcy Wrocławia będą mogli z kolei  zwiedzić z przewodnikiem Psie Pole, przejść szlakiem lwowskich pamiątek i wybrać się na przejażdżkę zabytkowym tramwajem po wrocławskich mostach.

W tym roku organizatorzy EDD chcą też zwrócić szczególną uwagę na niedostrzegany na co dzień związek kultury i historii z wodą. Źródła wody, jako kluczowy czynnik w dziejach osadnictwa, sieć dróg wodnych, która poprzez handel i wymianę kulturalną stała się ważnym historycznie elementem rozwoju państwa, pozostawiły silny ślad w dziedzictwie materialnym i niematerialnym. Port Uraz zaprasza na wyprawę galarami po Odrze, natomiast Muzeum Odry (Fundacja Otwartego Muzeum Techniki) we Wrocławiu przygotowało cykl wykładów i warsztatów na temat wpływu dziedzictwa odrzańskiego – od zabytków hydrologicznych po świat ginącej żeglugi śródlądowej – na tożsamość lokalną.

Szczegółowy program można znaleźć na stronach edd.nid.pl oraz www.muzeumetnograficzne.pl

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*