W Muzeum Narodowym kończy się właśnie wystawa „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”, którą warto polecić nie tylko miłośnikom Kraju Kwitnącej Wiśni.
Kto ciekaw – jeszcze zdąży, bo ekspozycja prezentowana będzie do 31 stycznia. Znalazło się na niej 250 najciekawszych zabytków sztuki japońskiej pochodzącej z różnych epok, począwszy od epoki Edo (1600–1868 ), i z rozmaitych dziedzin – grafiki, malarstwa, rzemiosła artystycznego, ceramiki, tkaniny artystycznej oraz militariów.
Jednym z najcenniejszych zabytków prezentowanych na wystawie jest suzuribako – szkatułka na przybory do kaligrafii autorstwa Igarashi Dōho I, (XVII w.). Została wykonana z drewna pokrytego laką prószoną złotym proszkiem, a zdobi ją typowy dla artysty temat – jesienna łąka w poświacie księżyca.
Wśród eksponatów znajduje się również jeden z najbardziej popularnych w Europie barwnych drzeworytów ukiyoe Wielka fala w Kanagawa w prowincji Sagami z serii Trzydzieści sześć widoków góry Fuji autorstwa Katsushika Hokusai oraz netsuke – miniaturowe rzeźby w różnorodnym materiale (kości czy drewnie) spełniające funkcję guza z przewleczoną tasiemką, przytrzymującego przedmioty zawieszone u pasa, na przykład pudełka na lekarstwa.
30 stycznia odbędzie się finisaż wystawy połączony z tematycznym wykładem oraz pokazem wykonania i degustacją sushi. Początek o godz. 13.30.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis