Harmonia przeciwstawień

HPP Brzezinka
zdj. Karol Jarek

 

„Harmonia Przeciwstawień. Polska” to projekt ukazujący Polskę widzianą oczami lokalnych i zagranicznych artystów. Nie jest to tradycyjny spektakl, bowiem widzowie będą jednocześnie aktywnymi uczestnikami projektu. Performance odbędzie się w Browarze Mieszczańskim w dniach 17-20 września.

 

 

W świadomości cudzoziemców Polska ma różne oblicza. W stereotypach, niczym w krzywym zwierciadle, odbija się obraz, często daleki od rzeczywistości. Każda karykatura kryje w sobie jednak ziarenko prawdy. Trzynaścioro performerów z dziewięciu krajów postanowiło podjąć próbę spojrzenia z własnej perspektywy na polską rzeczywistość, pełną absurdów i sprzeczności.

Autorem i realizatorem projektu jest Studio Matejka w koprodukcji z Instytutem Grotowskiego:

– Ideą jest pokazanie symbiozy przeciwnych standardów, poglądów i zachowań, które można zaobserwować w Polsce – mówi Matej Matejka, reżyser przedstawienia, z pochodzenia Słowak. – W projekt zaangażowani są zarówno performerzy z Polski, jak i m.in. z Francji, Ukrainy, Kongo, USA czy Grecji. Wszyscy razem stworzą subiektywny pejzaż tego, czym dla nich jest Polska – dodaje.

Forma przedstawienia wykracza poza ramy tradycyjnych spektakli teatralnych. Widz stanie się bowiem zarówno świadkiem, jak i aktywnym uczestnikiem sytuacji publicznych i intymnych. Początkowo prowadzony, będzie mógł także sam dokonać wyboru, które sceny i w jakiej kolejności chce obejrzeć. Przejdzie przez miejsca zapomniane w historii i zbiorowej świadomości, ale także przez te nieustannie powracające i obecne. Na cztery dni Browar Mieszczański zamieni się więc w  trybunę zbudowaną z fragmentów tego, co dla artystów jest esencją polskości.

 

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*