Czas na jazz

Rusza dziesiąta już, jubileuszowa edycja wrocławskiego Jazztopadu. Będzie się działo! 

Tegoroczną edycję Jazztopadu otworzy w czwartek, 14 listopada,  koncert kwartetu uważanego przez większość fanów jazzu za najciekawszy improwizujący zespół świata – kwartet Wayne’a Shortera, w składzie: Wayne Shorter, Danilo Perez, John Patitucci i Brian Blade .

Nazajutrz, 15 listopada wystąpi trio Williama Parkera z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Jana Jakuba Bokuna, które wykona utwór Parkera zatytułowany „Ceremonies For Those Who Are Still”. William Parker to filar najlepszej – według wielu – freejazzowej sekcji rytmicznej na świecie i od trzydziestu lat jedna z centralnych postać sceny nowojorskiej. Słynie z niebywałej charyzmy oraz improwizacji, które wciągają jak najlepsze fabuły. 

16 listopada  nowojorski kompozytor i wiolonczelista Christopher Hoffman  zaprezentuje – z towarzyszeniem Polish Cello Quartet – utwór Spirit Suspensions na kwintet wiolonczelowy. Drugą prapremierą tego wieczoru będą kompozycje saksofonisty Tony’ego Malaby’ego na saksofon i kwartet wiolonczelowy wykonane również z udziałem polskich wiolonczelistów.

Druga część koncertu będzie należała do TubaCello Quartet Tony’ego Malaby’ego, w którym obok lidera i Christophera Hoffmana występują Dan Peck (tuba) i John Hollenbeck (perkusja).

17 listopada w Synagodze pod Białym Bocianem wystąpi muzyk, który urodził się niedaleko kościoła św. Tomasza w Lipsku i który chętnie do związków z twórczością Jana Sebastiana Bacha się przyznaje. Ale niezależnie od swoich ogromnych horyzontów Joachim Kühn pozostaje przede wszystkim wybitnym jazzmanem. Do Wrocławia Kühn przywiezie swoje znakomite trio z Majidem Bekkasem i Ramonem Lopezem, w którym w niespotykany wcześniej sposób łączy jazz z muzyką arabską i afrykańską. 

Kolejne dni festiwalu upłyną pod znakiem Azji: w piątek 22 listopada w synagodze odbędzie się koncert tria Chiri, które tworzą Bae Il Dong – mistrz koreańskiej tradycji operowej pansori, trębacz Scott Tinkler i perkusista Simon Barker. Piątek i sobota (22-23 listopada) to jednocześnie dni japońskie podczas Jazztopadu. Wśród artystów zaproszonych do Wrocławia i występujących pod szyldem „Tokyo Jazz Festival presents: JAPAN” znajdzie się m.in.: trio Michiyo Yagi – wirtuozki koto znanej ze współpracy z Johnem Zornem, Peterem Brötzmannem i Elliottem Sharpem. Michiyo jest bez wątpienia najwybitniejszą instrumentalistką łączącą brzmienie tradycyjnego japońskiego instrumentu z tym, co najciekawsze w europejskiej i amerykańskiej muzyce improwizowanej. We Wrocławiu wystąpi też Quasimode – cieszący się w Japonii zasłużoną sławą kwartet, którego płyty niejednokrotnie widniały w czołówkach list bestsellerów. 

Wielki finał X edycji czeka nas w niedzielę 24 listopada. Charles Lloyd to saksofonista, który odkrył Keitha Jarretta i stał się jednym z ojców chrzestnych jazzrockowej rewolucji. Po wielu latach medytacji w kalifornijskich górach powrócił na scenę, żeby stać się na powrót jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów współczesnego jazzu. Międzynarodowy zespół Charlesa Lloyda wystąpi w Sali Filharmonii Wrocławskiej z kompozycjami napisanymi specjalnie na zamówienie festiwalu Jazztopad.

Na festiwalu nie zabraknie imprez towarzyszących – będą to jazzowe projekcje w Kinie Nowe Horyzonty oraz frapujące koncerty w zupełnej ciemności. Szczegóły na stronie festiwalowej: www.jazztopad.pl.

O Joanna Kaliszuk 147 artykułów
Joanna Kaliszuk jest dziennikarką, redaktorką naczelną Gazety Południowej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*