Nowsze Nowe Horyzonty

fot. Patrycja Dzwonkowska (
fot. Patrycja Dzwonkowska (

W kinie przy Kazimierza Wielkiego remontowane są sale: będą nowe fotele, ekrany i lepsze nagłośnienie. Odnowiony zostanie także hol i toalety. Mimo trwającej modernizacji Nowe Horyzonty pozostają otwarte.

13 listopada w Nowych Horyzontach zakończył się 13. American Film Festiwal, a kilka dni później ruszyła replika Azjatyckiego Festiwalu Pięciu Smaków. Kino organizuje festiwale i wyświetla filmy mimo remontu.

Prace rozpoczęły się w połowie października.

– Przed nami kilkumiesięczny proces stopniowej modernizacji – zapowiadał kilka dni wcześniej dyrektor kina, Daniel Ratuszniak. – To duże i złożone przedsięwzięcie, do którego przygotowywaliśmy się przez ostatnie miesiące. Harmonogram działania został dopasowany do funkcjonowania kina tak, by nie był uciążliwy dla bieżącej działalności, niemniej mogą wystąpić utrudnienia, dlatego w tym czasie prosiłbym naszych widzów o wyrozumiałość .

Remontowane są m.in. sale, w których pojawią się nowe ekrany, projektory, tkaniny akustyczne i oświetlenie LED. Wymieniana jest większość foteli, w niektórych salach będzie nowe nagłośnienie.

Na początek zamknięte są sale numer 4 i 5 na pierwszym piętrze. Po nich remontowane będą numer 6 i 9. Następna w kolejce jest sala numer 1 – największa.

Poza salami planowane jest odnowienie holu, wymiana wind, odświeżenie toalet i zainstalowanie nowego systemu klimatyzacji.

Zakończenie prac planowane jest na połowę przyszłego roku. Remont kosztuje ok. 11 mln zł. Płaci właściciel budynku – firma Futureal Investment Partners.

Horyzonty na kolejnych 10 lat

W Nowych Horyzontach jest 9 sal na łącznie 2329 miejsc. Kino, które zastąpiło sieciowy Helios, działa przy Kazimierza Wielkiego od 31 sierpnia 2012 roku. Zostanie w mieście przynajmniej przez kolejnych 10 lat, ponieważ władze Wrocławia podpisały na ten okres umowę z właścicielem budynku.

Gazeta Wrocławska poinformowała, że nowa umowa opiewa na 100 mln zł i jest ponad dwukrotnie droższa niż poprzednia, ale miasto pisze w oficjalnym komunikacie, że te informacje są nieprawdziwe. – Realne koszty najmu są zmienne, ale zdecydowanie niższe niż 100 mln zł. Dla przykładu: w 2022 roku miasto zapłaci łącznie około 2 mln, a przyszłoroczny szacunek to 5,6 mln zł – przybliża Tomasz Myszko-Wolski z urzędu miejskiego. Dodaje, że kwota 100 mln zł ujęta w rejestrze umów jest jedynie zabezpieczenie na potrzeby wieloletniej prognozy finansowej, które uwzględnia m.in. ewentualną zmianę kursu euro. W tej walucie podpisana jest umowa.

Młodszy kuzyn Solpolu

Budynek przy rogu Kazimierza Wielkiego i Św. Antoniego był budowany w latach 1999 – 2002. Posiada od 5 do 11 poziomów nadziemnych i 3 podziemne. Jego wnętrze podzielone jest na trzy 3 strefy: kinową, biurową i parking podziemny.

Dominantą jest 11-kondygnacyjna, przeszklona wieża o cylindrycznym kształcie zwężającym się ku górze. Z założenia jest przeciwwagą kompozycyjną do neogotyckiej wieży gmachu starej biblioteki, stojącego po drugiej stronie ulicy Kazimierza Wielkiego. Cały budynek jest utrzymany w stylistyce postmodernistycznej, której pierwszym znaczącym przykładem we Wrocławiu był Solpol.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*