Oskary Spółdzielcze

Po raz kolejny podsumowano we Wrocławiu ogólnokrajowy ranking „Najlepszych spółdzielni pracy 2008” i wręczono Dolnośląskie Oskary Spółdzielcze. Uroczystość odbyła się 4 grudnia w siedzibie Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Samopomoc Chłopska we Wrocławiu. Wręczono też wyróżnienia zdobywcom pierwszych miejsc w rankingu „Spółdzielni pracy wychodzących z kryzysu w 2008 roku”.

Gościem honorowym na spotkaniu przedstawicieli najlepszych polskich spółdzielni i  krajowych władz spółdzielczych była eurodeputowana z regionu Dolnego Śląska i Opolszczyzny – Lidia Geringer de Oedenberg, zdobywczyni złotej statuetki spółdzielczego Oskara. Rolę gospodarza pełnił Tadeusz Libor – prezes Zarządu Dolnośląskiej Rady Spółdzielczej.

W tegorocznej edycji Rankingu zwyciężyły: Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy „Labor” z Wrocławia; Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy „Eskulap” z Biełegostoku; Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” z Kielc. Zwycięzcom wręczony dyplomy – rzeźby autorstwa prof. Karola Badyny.

Ranking najlepszych spółdzielni pracy jest prowadzony przez Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy od blisko 20 lat, od początku istnienia Związku. W rankingu tym ocenia się nie tylko kryteria ekonomiczne, ale także działalność socjalną, poziom płac, zatrudnienie, satysfakcję zatrudnionych. Nie da się ukryć, że choćby takie kryteria rankingu pokazują wyraźnie różnice między spółdzielczością pracy a gospodarką opartą wyłącznie na kryteriach zysku. Są to wartości dzisiaj niemodne i coraz bardziej nieobecne w życiu społecznym i dlatego warto zauważać tych polityków i działaczy społecznych i gospodarczych, którzy spółdzielczość cenią i wspierają. Tak jak to właśnie czyni Dolnośląskie Stowarzyszenie Spółdzielcze (powstałe w 2006 roku), przyznając Oskary Dolnośląskiej Spółdzielczości. W tym roku, oprócz europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg, otrzymali je także: wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, starosta powiatu Trzebnica – Robert Adach, wójt gminy Kobierzyce – Ryszard Pacholik i burmistrz miasta i gminy Pieńsk – Tadeusz Łowiecki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*