Sokoły powracają

Kilkanaście młodych sokołów wędrownych zamieszkało w sztucznych gniazdach na terenie Nadleśnictwa Żmigród. Te drapieżniki są jednym z najrzadszych gatunków w Polsce. Europejska  populacja sokoła wędrownego wyginęła całkowicie w latach sześćdziesiątych, do czego przyczyniło się zatrucie środowiska szkodliwą chemią, m.in. pestycydem DDT. 

Młode sokoły – część z nich pochodziła z krajowych hodowli, jedenaście zaś przyjechało z Czech – zostały zaobrączkowane i w tak zwanych sztucznych gniazdach, zawieszonych w koronach drzew, spędziło około pół miesiąca.  Mechanizm ten, zwany „wdrukowaniem na miejsce urodzenia”, spowoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (w wieku około 2-3 lat) założą gniazda w żmigrodzkich lasach, uznają je bowiem za teren swojego urodzenia.

Sztuczne gniazda otworzono, gdy ptaki były już gotowe do pierwszego lotu. Potem jeszcze przez kilka tygodni je dokarmiano. Jednemu z nich wszczepiono nadajnik satelitarny, który pozwoli obserwować trasy lotu ptaka

W Polsce, dzięki zaangażowaniu sokolników, stwierdzono około 20 gniazd sokoła wędrownego. Na Dolnym Śląsku jest jedna gniazdująca para – w Głogowie.

Akcja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Realizuje ją Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*