Sztuka i sport

Zdzisław Sosnowski, autor wystawy w Muzeum Narodowym „Goalkeeper Vs. Robokeeper”  jest polskim artystą konceptualistą mieszkającym w Paryżu. Przez wiele lat związany był jednak z Wrocławiem. 

Tutaj w latach 1969–1974 studiował w PWSSP na Wydziale Malarstwa u prof. Mazurkiewicza. Sztuki piękne nie były jednak jedynym tematem jego zainteresowań i pasji. Już jako czternastolatek zaczął grać w piłkę nożną, a potem przez lata był bramkarzem. Będąc jeszcze studentem, związał się z postkonceptualnym nurtem sztuki i był założycielem grupy Galeria Sztuki Aktualnej, słynącej z kontrowersyjnych wystaw. 

Taką też może się wydawać ekspozycja we wrocławskim Muzeum Narodowym, choć przecież współgrająca z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Tematyka ta zaczęła go, jako twórcę,  interesować w latach 70 . Posługiwał się fotografią i filmem. Sam pozował do zdjęć na tle  bramki i z piłką, czasem otoczonego dziewczynami. Stąd na wystawie można zobaczyć mężczyznę ubranego dość wymownie, w kapeluszu i z cygarem, lub całującego dziewczynę. Na  jego zdjęciach walczą o piłkę zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ciekawe są fotografie ich nóg poplątanych w tych zmaganiach. Zdarza się, że te pozujące modelki mają na stopach czerwone buciki na bardzo wysokich obcasach.  

Jak mówi dyrektor Muzeum Narodowego, Mariusz Hermansdorfer: „Jest to wystawa dla widzów z poczuciem humoru”. Jest też ważne, że tak utalentowany artysta, choć w 1982 roku wraz z żoną Teresą Tyszkiewicz wyjechał do Francji, pojawił się znów we Wrocławiu ze swoimi dziełami. Miejmy nadzieję, że przybędzie do nas znowu. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*