Sztuka z dzieckiem

fot. Wioletta Bernacka
fot. Wioletta Bernacka

Często gdy zostajemy rodzicami, nasz świat przewraca się do góry nogami. Funkcjonujemy pomiędzy domem, sklepem, parkiem i apteką, a własne zainteresowania odkładamy do lamusa. A może jednak nie warto rezygnować z nich całkowicie, lecz przeciwnie, warto je wzbogacać – razem z dzieckiem?

Rodzice z malutkimi dziećmi to grupa trochę zapomniana w świecie kultury, bo choć teoretycznie dysponują wolnym czasem, to nierzadko napotykają na inne bariery, jak ograniczenia finansowe czy logistyczne.  Tymczasem we Wrocławiu od kilku miesięcy Fundacja Sztuki Współczesnej Art Transparent przełamuje stereotypy i stwarza rodzicom z malutkimi dziećmi możliwość wyrwania się z gonitwy domowych obowiązków i poobcowania ze  sztuką – razem z pociechami:

– Jestem mamą od siedemnastu miesięcy. Przed urodzeniem dziecka byłam aktywna, więc kiedy siedziałam w domu sama z dzieckiem, to poczułam, że bardzo brakuje mi mojej dawnej działalności. Postanowiłam coś z tym zrobić i wraz z koleżankami z Fundacji stworzyłyśmy spacery ze sztuką i z dzieckiem, czyli Baby Art Walk – mówi Karolina Beniek, pomysłodawczyni akcji.

Spotkania odbywają się nieregularnie, ale zazwyczaj co tydzień. Rodzice z dziećmi mają okazję zwiedzać najnowsze wystawy w galeriach i w instytucjach kultury. Art Transparent udowadnia, że z malutkimi dziećmi można chodzić na wydarzenia kulturalne, okazuje się też, że same instytucje są otwarte na grupę rodziców z dziećmi i chętne do pomocy.

Oglądanie sztuki z dzieckiem to nowe doświadczenie, które może zwrócić naszą uwagę na szczegóły, których sami byśmy nie dostrzegli. To także zastrzyk pozytywnej energii na co dzień oraz możliwość poznania ludzi w podobnej sytuacji życiowej. Po spacerze rodzice często idą wspólnie na kawę. Baby Art Walk jest również przełamywaniem wizerunku sztuki współczesnej, która dla wielu wydaje się zbyt abstrakcyjna:

– Staramy się, aby po wystawie oprowadzał nas kurator albo artysta. Można wtedy dostrzec, że  sztuka współczesna dotyczy wielu problemów codzienności – mówi Karolina Bieniek. Grupa odwiedziła dotychczas Muzeum Współczesne, Muzeum Narodowe, BWA Wrocław oraz galerię sztuki współczesnej Mieszkanie Geperta.

– Na spacery ze sztuką w tygodniu najczęściej przychodzą mamy z jednym dzieckiem, ale wyjścia odbywają się też czasem w soboty i wtedy dołączają tatusiowie i dzieci w różnym wieku – dodaje Karolina Bieniek.

Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie choćby jednego dziecka oraz chęć zapoznania się ze sztuką współczesną. Spotkania w galeriach są bezpłatne. Aktualne informacje można znaleźć na stronie: www.arttransparent.org w zakładce Baby Art Walk oraz na facebooku.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*