Drzewa

fot. Stefan Arczyński
fot. Stefan Arczyński

W Pałacu  Królewskim trwa wystawa fotografii Stefana Arczyńskiego  z cyklu „Drzewa”. Ekspozycja  jest wydarzeniem szczególnym,  połączonym z  obchodami 99 urodzin fotografa.
 

Stefan Arczyński, urodzony w rodzinie polskich emigrantów w Essen, do Wrocławia przyjechał w 1950 r. Przez ponad 70 lat pracy twórczej nie rozstawał się z aparatem. Fotografował rozerwany wojną Wrocław, widoki Śląska, Pomorza i Tatr, portrety oraz dokumentował swoje liczne podróże.

Zapisem z podróży jest także ta wystawa. Składa się na nią 60 oryginalnych autorskich odbitek bromosrebrowych drzew egzotycznych oraz gatunków rodzimych. Przez lata Stefan Arczyński uwieczniał je podczas swoich licznych podróży m.in. do Kenii, Gabonu, Egiptu, Syrii, Dominikany, w Kolumbii, USA, Tajlandii, byłej Jugosławii oraz w Polsce. Najstarsza fotografia została wykonana w 1956 roku w Karkonoszach, najmłodsza w 1996 roku w Taos w Nowym Meksyku.

– Stefana Arczyńskiego fascynowała struktura pnia z licznymi spękaniami, sękami, faktura kory – mówi kuratorka wystawy, Marzena  Smolak. –  Obok zdjęć nastrojowych, malowniczych możemy podziwiać więc kompozycje wyraziście graficzne, nieomal abstrakcyjne.

Wystawa potrwa do końca października.

(red)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*