Festiwal dla odważnych

Już 13 lipca rozpoczyna się wrocławski Brave Festival – jeden z najciekawszych festiwali w Polsce. To 10 dni z muzyką, tańcem i widowiskami z najdalszych zakątków świata.

Motyw 13. edycji festiwalu to Widzialni/Niewidzialni.

– Tacy są artyści, których w tym roku poznamy na festiwalu – mówi Grzegorz Bral, inicjator i dyrektor Brave Festival. – Świat spycha ich na margines, często brutalnie i okrutnie, nieraz nie dostrzega, dlatego ich przekaz jest wyrazisty, mocny, bywa surowy. Brave jest dla publiczności, która ma odwagę dotknąć  rzeczywistości.

Poniżej przedstawiamy siedem najważniejszych spektakli i koncertów tegorocznego Brave Festival, których nie można przegapić.

  1. Orkiestra na wygnaniu

Festiwal otworzą muzycy, którzy dawniej byli filharmonikami w Aleppo i Damaszku, a dziś są uchodźcami rozrzuconymi po krajach Europy Zachodniej. SEPO (Syrian Expat Philharmonic Orchestra), jedyne takie przedsięwzięcie w Europie, występowała już w największych salach koncertowych w Niemczech, Szwecji czy Grecji. Na Brave Festival zaprezentuje się wspólnie z muzykami Orkiestry Leopoldinum NFM we Wrocławiu.

syrian expat

  1. Performance ze świata Zapoteków

Ciekawym doświadczeniem może być spektakl „Requiem dla Alcaraván” Lukasa Avendaño, przedstawiający trzecią płeć – kobiecych mężczyzn z meksykańskiego regionu Oaxaca, żyjących wśród Indian z plemienia Zapoteków. W barwne, rytualne indiańskie tańce i obrzędy performer wplata wątki autobiograficzne. Nie zabraknie elementów audiowizualnych.

  1. Muzyka bez ogródek

To dobrej klasy world music z elementami hip-hopu i poetyki slam, które zrodziło się w obozie uchodźców w Malawi. Bohaterem pierwszego planu jest Menes la Plume – kiedyś bardzo popularny muzyk i poeta z Demokratycznej Republiki Konga, później, gdy zaczął głośno mówić o brutalnym łamaniu praw człowieka w tym kraju – polityczny uciekinier. Doświadczył życia w próżni i depresji, wrócił na scenę, ale teraz muzyka to dla niego nie wszystko: podczas koncertów sugestywnie i bardzo bezpośrednio mówi o świecie, z którego się wywodzi. We Wrocławiu zagra z artystami z Malawi.

  1. Z pasją o koszmarze

Ekspresyjna muzyka to dla nich sposób na to, by wydostać się z koszmaru świata, w którym ich ciała uważane są za magiczne amulety. Powiedzmy to wprost: albinosi w Tanzanii i innych krajach Afryki subsaharyjskiej muszą walczyć o swoje życie. We Wrocławiu artyści Albino Revolution Cultural Troupe zagrają na tanzańskich bębnach kinganga, djembe oraz ngoma. Z pasją  opowiedzą o swoim losie, walce z uprzedzeniami i mitami oraz o swojej odwadze.

albinos

  1. W światłach reflektorów

ILL-Abilities to międzynarodowa grupa tancerzy breakdance, czyli b-boyów. Ich akrobatyczna sprawność jest imponująca. Niektórzy tańczą o kulach, jeden używa protezy nogi, inny ma pięć palców u obu dłoni – wypracowali własny styl, pokazując, że ludzkie ciało ma fenomenalne możliwości. We Wrocławiu wystąpią w pięcioosobowym składzie. Widowiskowo zapowiada się też „breakdance battle”, którą stoczą z wrocławskimi tancerzami.

  1. Pojednani w teatrze

Spektakl „Nadzieja Afryki” grupy teatralnej Mashrika z Kigali powstał na podstawie relacji świadków ludobójstwa w Rwandzie. W przedstawieniu wystąpi Eliane Umuhire, aktorka odgrywająca jedną z głównych ról w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali” (reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze), który zobaczymy w ramach przeglądu filmowego Brave: Forbidden Cinema.

  1. Klasyczna energia z Kenii

Usłyszymy Ghetto Classics, młodą orkiestrę symfoniczną ze slumsów Nairobi. 10 lat temu zaczynali od pożyczonych instrumentów, dziś, choć trudno w to uwierzyć, ćwiczy tam 650 muzyków. We Wrocławiu wystąpi 20-osobowa reprezentacja orkiestry Ghetto Classics, po raz pierwszy poza Kenią.

Zaprezentują się publiczności dwukrotnie. Na otwartym plenerowym koncercie w Parku Staromiejskim (18 lipca) wykonają tradycyjne i współczesne afrykańskie kompozycje. Na zakończenie festiwalu (22 lipca) z kenijską orkiestrą wystąpi Radzimir Dębski (JIMEK) oraz instrumentaliści NFM Filharmonia Wrocławska. Wspólnie wykonają m.in. utwór polskiego kompozytora „Historia Hip Hopu”.

getto classic

Brave Festival potrwa do 22 lipca. W ramach głównej ścieżki festiwalu zobaczymy w sumie spektakle 13 artystów, pochodzących z pięciu kontynentów. Festiwalowi towarzyszy 12. Przegląd Filmowy Brave: Forbidden Cinema, który obędzie się w dniach 14-21 lipca. Wszystkie projekcje, jak również spotkania z twórcami, zaplanowano w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Cały dochód ze sprzedaży biletów na Brave Festival, włącznie z przeglądem filmowów, zostanie przekazany międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, niosącej pomoc ubogim i osieroconym dzieciom w Tybecie.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*