Kino bez pudru

Babak smokes weed

Przegląd Filmowy Brave: forbidden Cinema to od lat istotna, integralna część Brave Festival 2018.

We Wrocławiu zobaczymy w sumie nowych 20 filmów z całego świata, podzielonych na cztery cykle.

Brave Forbidden Cinema

To wizytówka festiwalu, międzynarodowy konkurs z udziałem sześciu filmów. Zwycięzcę wybierze publiczność, głosując po seansach.

Widzowie zobaczą filmy ciekawe pod względem artystycznym. Łączy je zainteresowanie losami konkretnych ludzi w konfrontacji ze społeczną lub polityczną opresją, w różnych częściach świata. Sam jestem ciekaw, jak rozłożą się głosy publiczności – mówi Adam Kruk, kurator przeglądu.

Co zobaczymy w ramach konkursu? Na przykład „Teheran tabu” (reż. Ali Soozandeh), pokazujący podwójne życie stolicy Iranu. To film wykonany z użyciem rotoskopii, czyli techniki pozwalającej przerysować sylwetki aktorów na animację. Powstał obraz przesiąknięty sugestywną aurą i mocno przemawiający do wyobraźni.

Film Interrupted

W tym cyklu zobaczymy pięć filmów, które z różnych powodów pozostawały nieukończone, w tym m.in. osadzony w scenerii średniowiecznego świata firm science fiction „Trudno być bogiem”, oparty na powieści braci Strugackich.

Reżyserem tego obrazu był geniusz rosyjskiego kina Aleksiej German, który zmarł przed jego ukończeniem. Montaż, po 14 latach od pierwszych zdjęć na planie, dokończył już jego syn Aleksiej German Młodszy. Powstało czarno-białe arcydzieło science fiction, trudno ten film porównać z jakimkolwiek innym – opowiada Adam Kruk.

Kids in Danger

W tej kategorii znalazły się cztery filmy o młodych ludziach postawionych wobec trudnych problemów i poważnych wyzwań, jak np. „Złota klatka” (reż. Diego Quemada-Diez).

To film drogi, pokazujący dzieciaki z Gwatemali podróżujące do USA w poszukiwaniu lepszego życia, a jednocześnie wstrząsający obraz Ameryki Środkowej i Północnej. Niezwykle aktualny temat – mówi Adam Kruk.

W tym cyklu jest też nietypowy film familijny (dozwolony od 9. roku życia). „Blanka” (reż. Kohki Hasei) opowiada o pozbawionej rodziców, rezolutnej dziewczynce z Manili, stolicy Filipin, która postanawia zebrać pieniądze, by kupić sobie mamę.

Brave People

W ramach przeglądu zobaczymy też pięć filmów o odważnych ludziach – dokumentalnych lub fabuł, starających się wiernie odwzorowywać realia. „Pewnego dnia, może jutro” (reż. Ricardo Torres) to historia mieszkańców kolumbijskiej wioski Las Pavas, którzy walczą o swoją ziemię z wielkimi posiadaczami ziemskimi i koncernami, plantacje palm olejowych. Ich arsenał jest nietypowy – to instrumenty muzyczne. Mieszkańców Las Pavas zobaczymy i posłuchamy ich muzycznej opowieści, również w spektaklu festiwalowym „Los Paveros por la tierra”.

Bohaterem dokumentu „Akong. Niezwykłe życie” jest Akong Tulku Rinpoche, założyciel ROKPA International, czyli głównego beneficjenta Brave Festival od początku istnienia wrocławskiego festiwalu.

12 Przegląd Filmowy Brave Forbidden Cinema obędzie się w dniach 14-21 lipca. Wszystkie projekcje, jak również spotkania z twórcami filmów, zaplanowano w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Bilety są dostępne w punktach sprzedaży Eventim, on-line oraz w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Otwarcie przeglądu poprzedzi wernisaż wystawy fotograficznej „Mały Madagaskar” Arkadiusza Wojnarowskiego.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*