Kobieca strona gitary

materiały organizatora
materiały organizatora

Tegoroczny Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ postanowiono w całości poświęcić kobietom. Od 2 do 7 października będziemy więc mieli niepowtarzalną okazję posłuchać najwybitniejszych wirtuozek gitary z różnych zakątków Europy oraz  USA.

Festiwal rozpocznie koncert duetu wokalno-gitarowego Lagrimosa Beltá. Fenomenalna gitarzystka o rosyjsko-izraelskich korzeniach, Laura Young, wystąpi z Frances Pappas, mezzosopranistką z grecko-kanadyjskim pochodzeniem. Panie poznały się na studiach muzycznych na uniwersytecie w Toronto, a podobna wrażliwość i zmiłowanie do wyszukiwania zapomnianych melodii sprawiły, że szybko zdecydowały się stworzyć wspólny projekt muzyczny – Lagrimosa Beltà właśnie. W repertuarze: poezja i ludowe melodie, zakorzenione w tradycji i historii z całego świata.

Na festiwalu  będziemy też mogli usłyszeć znakomitą klasyczną gitarzystkę Beatę Będkowską-Huang, która zaprezentuje muzykę wybitnych hiszpańskich kompozytorów XX wieku, takich jak V. Asencio, J. Rodrigo i I. Albeniz. Do Wrocławia przyjedzie również Martha Masters, czyli „pierwsza dama gitary klasycznej z USA”, pełniąca funkcję Prezesa Guitar Foundation of America.

3 października w jazzowym klubie muzycznym Vertigo zagra z kolei  Susan Weinert. Ta niemiecka gitarzystka i kompozytorka łączy w swoje grze jazz, swing oraz latynoską energię. Weinert potrafi być łagodna, ciepła i liryczna, choć nieraz jej koncerty przybierają ostry, rockowy charakter.

Nazwisko głównej gwiazdy Festiwalu GITARA+ długo pozostawało tajemnicą. Wiadomo było, że na koncert finałowy planowano zaprosić topową gwiazdę muzyki flamenco. Dziś już wiemy, że będzie to Nina Pastori – najpopularniejsza obecnie w Hiszpanii wokalistka flamenco. Niña umiejętnie łączy flamenco z elementami popu, dzięki czemu zdobywa serca szerokiej publiczności. W 2014 roku Pastori zaskoczyła swoich fanów płytą „Raiz”, nagraną wraz z argentyńską piosenkarką Soledad Pastorutti oraz meksykańską wokalistką Lilią Downs, w której głosy trzech różnych kultur splatają się umiejętnie ze sobą. Album zdobył kolejną w karierze Pastorii Nagrodę Latin Grammy oraz, jako pierwszy w historii album flamenco, otrzymał nominację do amerykańskiej nagrody Grammy.

Na zakończenie  jeszcze jedna dobra wiadomość dla miłośników gitarowych brzmień – po raz pierwszy na większość festiwalowych koncertów wstęp będzie wolny.

(red)

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*