Komu Angelus?

19 października podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol poznamy laureata tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W finale znalazło się aż czterech polskich autorów. 

Przypomnijmy, że nagroda – ufundowana przez miasto Wrocław – przyznawana jest od 2006 roku autorom prozaikom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy „podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur”. 

Wśród laureatów Angelusa są m.in. tak wybitni autorzy, jak  Jurij Andruchowycz, Martin Pollak, Swietłana Aleksijewicz czy Josef Skvorecky.

Do tegorocznego finału wybrano siedem pozycji, w tym aż cztery książki  z Polski. Nominowani zostali: Andrzej Stasiuk za zbiór opowiadań „Grochów” (wydawnictwo Czarne) , Jerzy Pilch za swój „Dziennik” (wydawnictwo Wielka Litera), Szczepan Twardoch  za powieść „Morfina” oraz Kazimierz Orłoś za książkę „Dom pod Lutnią” (obie pozycje wydało Wydawnictwo Literackie). 

W finale znaleźli się też Ludmiła Pietruszewska z „Jest noc” (tłum. Jerzy Czech, Wydawnictwo Literackie), Karl-Markus Gauss, autor  „W gąszczu metropolii” (tłum. Sława Lisiecka, Czarne) i Oksana Zabużko z „Muzeum porzuconych sekretów” (tłum. Katarzyna Kotyńska, W.A.B.) 

Prof. Andrzej Zawada, jeden z jurorów, podczas ogłaszania nominacji żartobliwie podsumował obrady:

– Kłóciliśmy się, ale kulturalnie, ponieważ jest to nagroda literacka. Nadal dyskutujemy i naprawdę sami nie wiemy, kto zostanie laureatem. Lista finałowa jest bardzo mocna i wartościowa literacko. To zbiór książek o różnej tematyce i o różnej formie, od quasi-dokumentu przez opowiadania aż po powieść prześmiewczą. 

 Laureata tegorocznego Angelusa poznamy 19 października. Uroczystą galę w teatrze Capitol poprzedzi minifestiwal literacki, w czasie którego będzie się można spotkać z nominowanymi autorami.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*