Marta Frej w Leśnicy

W Centrum Kultury Zamek w Leśnicy trwa wystawa prac Marty Frej, malarki, ilustratorki i animatorki kulturalnej, która bardzo chętnie posługuje się jednym z najciekawszych tworów współczesnej popkultury – memami.

 

Memy to popularny w internecie, obrazkowy sposób komentowania bieżących wydarzeń. Powstają błyskawicznie, w bezpośredniej reakcji na określone zjawiska, czy to społeczne, czy polityczne, i równie błyskawicznie powielane są przez społeczność sieciową. Cieszą się popularnością, bo bywają zjadliwe i błyskotliwe. Mało kto potrafi jednak uczynić  z nich sztukę. Marcie Frej się to udało.

Frej  ukończyła ASP w Łodzi w 2004 roku, później przez kilka lat była asystentką w pracowni rysunku i malarstwa prof. M. Czajkowskiego, obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie. Została laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. W 2015 roku zaprojektowała okładkę do „Uległości” Michela Houellebecqa, wspólnie z Agnieszką Graff wydała też nakładem Krytyki Politycznej książkę „Memy i graffy”, w której Graff pisze, a Frej, rzecz jasna, rysuje.

IMG_2635

Na wystawie w Leśnicy zaprezentowano ponad 60 jej memów.  Te grafiki  opatrzone zabawnym komentarzem przywodzą na myśl nowoczesną formę felietonu – w sposób lekki, swobodny, nieodparcie śmieszny obnażają nasze słabostki, wady, kulturowe stereotypy i schematy myślenia. Bawiąc – zmuszają do refleksji.

Wystawa potrwa do 8 maja.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*