Nagroda Silesiusa

8 maja, na uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol, poznaliśmy zwycięzców tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Piotr Sommer –  uznany poeta, niezwykle ceniony tłumacz literatury anglojęzycznej i redaktor naczelny „Literatury na Świecie”. Przewodniczący jury – profesor Jacek Łukasiewicz – podkreśla, że Sommer otrzymał wyróżnienie „za wybitną, wielostronną i nowatorską twórczość poetycką, która silnie wpłynęła na język polskiej poezji w ostatnich trzech dekadach”.
Książką roku została uznana już pozycja „Powietrze i czerń” Piotra Matywieckiego, poety i eseisty, znanego czytelnikom m.in. z doskonałej monografii poświęconej Julianowi Tuwimowi – „Twarz Tuwima”.
Nagrodę za debiut roku otrzymał  Jakobe Mansztajn, autor wydanego w ubiegłym roku  tomiku „Wiedeński high life”.
Podczas gali goście wysłuchali wybranych wierszy wszystkich nominowanych autorów, w interpretacji aktorów wrocławskich, m.in.: Justyny Szafran, Mariusza Kiljana, Cezarego Studniaka i Sambora Dudzińskiego.
Przypomnijmy, że Nagroda Silesiusa została przyznana po raz trzeci. W latach poprzednich statuetkę za całokształt twórczości otrzymali Tadeusz Różewicz i Stanisław Barańczak. W konkursie udział biorą premiery literackie z roku poprzedniego, zgłoszone przez wydawców oraz członków jury. W 2010 roku do konkursu zgłoszonych zostało aż 120 pozycji, z czego 20 stanowiły debiuty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*