Nowe zbiory

Od 14 grudnia można w Muzeum Narodowym oglądać wystawę „Kolekcja 2012”, będącą prezentacją dzieł sztuki zakupionych przez muzeum w mijającym roku. Wśród nich znajdują się prace polskich artystów współczesnych oraz hełm z XVI wieku.

Najcenniejszym obiektem zakupionym w tym roku jest hełm z początku XVI w., który pochodzi z warsztatu nieznanego płatnerza, prawdopodobnie z obszaru Francji. Jest przepięknie zdobiony ornamentem roślinnym oraz przedstawieniami figuralnymi, pokazującymi biblijnego Dawida oraz proroka Samuela. Podczas oficjalnych wystąpień na turniejach rycerskich wspaniałe zbroje miały za zadanie przyciągać uwagę widzów i kronikarzy. Hełm pochodzi z dawnych zbiorów wybitnego artysty i znanego kolekcjonera Franciszka Starowieyskiego.

Kolekcja polskiej sztuki współczesnej została wzbogacona o 25 dzieł sztuki. Są wśród nich między innymi collage Eugeniusza Geta Stankiewicza i obrazy olejne Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. Dziedzinę rzemiosła artystycznego reprezentują prace Jerzego Chodurskiego (obiekty powstałe przy pomocy techniki fussingowej, spajania szkła na gorąco w piecu), Andrzeja Kucharskiego (połączenie szkła z kamieniem) i Władysława Garnika (struktura jego dzieł składa się z delikatnych, ażurowych segmentów porcelany uzupełnionej szamotem). Unikatowa w tym zestawie jest monumentalna i misternie skonstruowana forma ze szkła wykonana przez Henryka Albina Tomaszewskiego – jednego z najwybitniejszych polskich artystów szklarzy. 

W 2012 roku Muzeum Narodowe zakupiło również trzy kompozycje Marii Pinińskiej-Bereś – rzeźbiarki i autorki environments, zaliczanej przez krytykę do najwybitniejszych artystek okresu powojennego. Jej prace wykonane z różowej tkaniny tworzą wyraźną aluzję do kobiecego ciała i jego erotycznego wymiaru i bywają zaliczane do nurtu feministycznego w sztuce. 

Wśród ostatnich zakupów nie zabrakło prac z zakresu fotografii artystycznej. Tym razem zakupiono prace Stefana Wojneckiego – jednego z głównych przedstawicieli neoawangardy, Krzysztofa Pruszkowskiego (cykl „KMK”) oraz Zdzisława Sosnowskiego (cykl „Goalkeeper”).

Wrocławska kolekcja polskiej sztuki współczesnej należy do najbogatszych w Polsce – obecnie liczy ona ponad 20 tysięcy eksponatów. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*