Przez wrocławskich ulic sto

Przed stu trzydziestu pięciu laty – 10 lipca 1877 roku o godzinie 8.00 rano z ulicy Romualda Traugutta w kierunku Szczytnik wyruszył pierwszy w historii Wrocławia tramwaj. W ciągniętym przez jutlandzkiego konia zielonym wagonie podróżowało 30 osób. Od tej pory tramwaje towarzyszą wrocławianom na co dzień, stanowiąc nieodłączny element miejskiego pejzażu. 

Wrocław jak mało które miasto w Polsce kojarzy się z tramwajami. Podobnie jak Londyn ma swoje czerwone autobusy, tak przez lata symbolem Wrocławia były charakterystyczne niebieskie tramwaje. 

Mimo dotkliwych zniszczeń wojennych, uruchomienie komunikacji miejskiej było jednym z priorytetów nowych władz Wrocławia i już cztery miesiące po kapitulacji „Festung Breslau” na ulice miasta ruszył pierwszy tramwaj – linia nr 1, która do dziś biegnie częściowo tą samą trasą.  

Od 7 września w Pałacu Królewskim będzie można oglądać wystawę „Przez wrocławskich ulic sto”, obrazującą, jak zmieniały się wrocławskie tramwaje, począwszy od pierwszych wagonów konnych, a na współczesnych kończąc. 

Na ekspozycji pokazane zostaną zabytki ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego Wrocławia, jak i innych instytucji, a także eksponaty, które udało się zebrać wśród wrocławian. Liczne schematy, oryginalne projekty tras i zajezdni to nie jedyne atrakcje wystawy. Uzupełnia je bogaty materiał ilustracyjny, składający się z fotografii i kart pocztowych, a także bilety, mundury motorniczych, a nawet elementy wyposażenia tramwajów. 

To pierwsza tak duża wystawa pokazująca pełna historię wrocławskich tramwajów. Autorem wystawy jest Tomasz Sielicki.      

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*