Romani Art

W Muzeum Etnograficznym otwarto wystawę prezentującą twórczość romskich artystów – „Romani Art”. Można ją oglądać do 25 sierpnia.

Wystawa prezentuje twórczość artystów pochodzących z grupy zwanej Bergitka Roma. Ich rodzice swoje romskie pochodzenie niejednokrotnie odczuwali jako brzemię i niesprawiedliwość losu. Oni zaś z pochodzenia rodziców i swego uczynili źródło inspiracji.

 

– Członkowie tej grupy często traktowani są z dużym dystansem, jednak to właśnie w tej grupie najwięcej jest dziś osób wykształconych – pisze we wstępie do wystawy Adam Bartosz. 

Prezentowani artyści:

 Małgorzata Mirga-Tas – urodzona w Zakopanem, wychowała się w osadzie cygańskiej w Czarnej Górze na Spiszu, gdzie do tej pory mieszka i tworzy. Po ukończeniu zakopiańskiego liceum plastycznego dostała się na wydział rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na uczelni odkryła technikę tworzenia rzeźb z tektury, a także energię i inspirację płynącą z jej romskich korzeni. Jak sama przyznaje – rzeźba jest jej najbliższa, ale zajmuje się także ilustracją, projektowaniem strojów oraz biżuterii. 

 Bogumiła Delimata, urodzona we Wrocławiu, zamieszkała w Krakowie, obecnie większość czasu spędza w Hiszpanii, gdzie na obrzeżach Grenady doskonali się we flamenco. W Krakowie pracowała w zakładach fotograficznych oraz w Muzeum Historii Fotografii. Ma za sobą także występ w spektaklu „Katarzy” krakowskiego teatru Buckleina. W pracach malarki dominują ciepłe kolory odważnie zestawiane z kontrastującymi, zimnymi barwami. 

 Krzysztof Gil, wychowany w Nowym Targu, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzy w Krakowie, studiował na wydziale grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mimo młodego wieku, ma na swoim koncie spore sukcesy – był stypendystą Fundacji „Porozumienie bez barier” i fundacji Hansa Guggenheima. W swoich pracach łączy różne techniki, a inspiracje czerpie z najbliższego otoczenia, wplatając weń elementy folkloru Romów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*