Weiss w Narodowym

Ponad 200 prac jednego z największych malarzy okresu Młodej Polski Wojciecha Weissa można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym w lutym i marcu.

Japońska estetyka wywarła ogromny wpływ na sztukę europejską przełomu XIX i XX wieku. Tak o rodzącym się wtedy japonizmie pisał Wojciech Weiss: „Część malarzy europejskich japonizowała swoje obrazy, inni jak najswobodniej komponowali, umieszczając, zdawałoby się – tak sobie, kawałki postaci w obrazie, jakby ktoś nożycami powycinał. Styl klasyczny kompozycji ustępował stylowi Dalekiego Wschodu”.

Estetyce japońskiej uległ także Wojciech Weiss. Artysta przetwarzał zasady kompozycji przestrzeni drzeworytów japońskich, a dogłębna znajomość estetyki japońskiej pozwoliła mu stworzyć unikatową w skali europejskiej serię krajobrazów z torami kolejowymi i mostami. W jego pracach pojawiają się również japońskie rekwizyty – malował Rózię w japońskim kimonie i Japonkę.
Na wystawie pokazane zostaną obrazy olejne, pastele, rysunki oraz unikatowa kolekcja sztuki japońskiej zgromadzonej przez artystę m.in. zbiór drzeworytów i przedmioty rzemiosła artystycznego.

Wystawa potrwa do 15 marca.
 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*